statystyki

Jedna korekta warta majątek. ZUS wzywa kobiety do wyrejestrowania się z ubezpieczeń

autor: Patryk Słowik29.06.2017, 09:20; Aktualizacja: 29.06.2017, 09:28
Osoby dokonujące korekt nieświadomie mogą narazić się na konieczność oddania wszystkich świadczeń

Osoby dokonujące korekt nieświadomie mogą narazić się na konieczność oddania wszystkich świadczeńźródło: ShutterStock

ZUS wzywa kobiety, które prowadzą firmy i rozpoczęły pobieranie zasiłku macierzyńskiego, do wyrejestrowania się z ubezpieczeń. Może to je pozbawić prawa do świadczeń.

Prawnicy przekonują, że każdy przedsiębiorca, który otrzyma od organu rentowego pismo z wezwaniem do poprawienia błędów, powinien jak najszybciej iść do prawnika. Może to bowiem prowadzić do zobowiązania ubezpieczonego do zwrotu nawet kilkuset tysięcy złotych.

Z naszych informacji wynika, że problem pod względem ilościowym nie jest znaczący. Choć kontakt z kilkoma ekspertami pozwolił nam na ustalenie kilku przypadków. Bez wątpienia jednak jest istotny z punktu widzenia tych, których ZUS wziął na celownik. Rekordzistka wskutek – jak twierdzi – podstępu i niejednoznacznych przepisów jest zobowiązana zwrócić zakładowi ponad ćwierć miliona złotych.

Otóż nasza czytelniczka pani Krystyna w połowie stycznia 2017 r. otrzymała z ZUS pismo dotyczące ustalenia okresu podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności. Chodzi o okresy od 2012 do 2016 r., w tym pobieranie zasiłku macierzyńskiego.

Organ rentowy w swym piśmie wskazuje, że jego zdaniem w pewnych okresach „nie rodził się obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym”. W związku z tym w dokumencie rozliczeniowym została nieprawidłowo wyliczona wysokość składek. I należy to skorygować. Organ dodaje, że najlepiej byłoby, gdyby pani Krystyna złożyła korektę w ciągu 7 dni od dnia otrzymania pisma. Kobieta to robi i kilkanaście dni później otrzymuje od organu rentowego decyzję zobowiązującą ją do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń za lata 2014–2016. Łącznie: ćwierć miliona złotych. Zwrot pieniędzy powinien nastąpić w terminie jednego miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Nadużywane przepisy


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • eeeee(2017-07-02 21:59) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro prawo nakazuje płacenie składek a organ rentowy to neguje to urzędnik może przekraczać swoje uprawnienia i można to sprawę zgłosić do prokuratury.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane