statystyki

Jedna korekta warta majątek. ZUS wzywa kobiety do wyrejestrowania się z ubezpieczeń

autor: Patryk Słowik29.06.2017, 09:20; Aktualizacja: 29.06.2017, 09:28
Osoby dokonujące korekt nieświadomie mogą narazić się na konieczność oddania wszystkich świadczeń

Osoby dokonujące korekt nieświadomie mogą narazić się na konieczność oddania wszystkich świadczeńźródło: ShutterStock

ZUS wzywa kobiety, które prowadzą firmy i rozpoczęły pobieranie zasiłku macierzyńskiego, do wyrejestrowania się z ubezpieczeń. Może to je pozbawić prawa do świadczeń.

Prawnicy przekonują, że każdy przedsiębiorca, który otrzyma od organu rentowego pismo z wezwaniem do poprawienia błędów, powinien jak najszybciej iść do prawnika. Może to bowiem prowadzić do zobowiązania ubezpieczonego do zwrotu nawet kilkuset tysięcy złotych.

Z naszych informacji wynika, że problem pod względem ilościowym nie jest znaczący. Choć kontakt z kilkoma ekspertami pozwolił nam na ustalenie kilku przypadków. Bez wątpienia jednak jest istotny z punktu widzenia tych, których ZUS wziął na celownik. Rekordzistka wskutek – jak twierdzi – podstępu i niejednoznacznych przepisów jest zobowiązana zwrócić zakładowi ponad ćwierć miliona złotych.

Otóż nasza czytelniczka pani Krystyna w połowie stycznia 2017 r. otrzymała z ZUS pismo dotyczące ustalenia okresu podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności. Chodzi o okresy od 2012 do 2016 r., w tym pobieranie zasiłku macierzyńskiego.

Organ rentowy w swym piśmie wskazuje, że jego zdaniem w pewnych okresach „nie rodził się obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym”. W związku z tym w dokumencie rozliczeniowym została nieprawidłowo wyliczona wysokość składek. I należy to skorygować. Organ dodaje, że najlepiej byłoby, gdyby pani Krystyna złożyła korektę w ciągu 7 dni od dnia otrzymania pisma. Kobieta to robi i kilkanaście dni później otrzymuje od organu rentowego decyzję zobowiązującą ją do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń za lata 2014–2016. Łącznie: ćwierć miliona złotych. Zwrot pieniędzy powinien nastąpić w terminie jednego miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Nadużywane przepisy


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • eeeee(2017-07-02 21:59) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro prawo nakazuje płacenie składek a organ rentowy to neguje to urzędnik może przekraczać swoje uprawnienia i można to sprawę zgłosić do prokuratury.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane