statystyki

Od 1 lipca wyższa kwota wolna od potrąceń

autor: Anna Kwiatkowska01.07.2017, 07:00
562,50 zł tyle obecnie wynosi kwota wolna od potrąceń w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy

562,50 zł tyle obecnie wynosi kwota wolna od potrąceń w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracyźródło: ShutterStock

Pobieram od kilku lat rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Nie mam długiego stażu pracy, więc jest to renta minimalna. Po tegorocznych podwyżkach ZUS powinien wypłacać mi 854 zł, ale zalegam z alimentami na mojego syna. Dług jest potrącany z mojej renty. Otrzymuję więc do ręki dużo mniej. Słyszałem, że ZUS będzie mógł potrącać teraz mniejsze kwoty. Czy to prawda? Wiem, że była żona zwróciła się do ZUS z pominięciem komornika. Czy coś się zmieni w tym zakresie?

1 lipca 2017 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która rzeczywiście podwyższa kwotę wolną od egzekucji do wysokości 75 proc. najniższej emerytury. Dotychczas wynosiła ona 50 proc. tego świadczenia. Przypomnijmy, że od tego roku wysokość najniższej emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi 1000 zł. Od tej kwoty odejmowana jest zaliczka na podatek dochodowy oraz składka na ubezpieczenie zdrowotne. Kwotą wolną od potrąceń (emeryt lub rencista nie mogą otrzymać niższej wypłaty) od 1 lipca będzie więc 750 zł.

Zmiany te będą dotyczyły nie tylko potrąceń rozpoczętych przed wejściem w życie nowelizacji, ale także tych już trwających.

W opisywanej sytuacji nowe przepisy nie będą miały jednak zastosowania, a potrącana kwota pozostanie bez zmian także po 1 lipca. [RAMKA]

Tylko niealimentacyjne


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (9)

 • Tobi(2017-07-01 21:23) Zgłoś naruszenie 125

  A kiedy wyższa kwota wolna od podatku w kampanii wyborczej obiecywał Duda oraz Szydło Miało być 8 tys. dla każdego, A tak poratowałoby emerytów. Obiecanki cacanki.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • maria(2017-07-01 22:54) Zgłoś naruszenie 114

  Emerytura i renta bez podatku ,już raz od poborów został pobrany podatek. Co z kwotą wolną od podatku jest jedną z najniższych w europie, Czy za 3000 tys. można przeżyć panie Duda,bezduszne państwo nawet z sierot zdziera podatek.Wstyd mi że mamy 21 wiek a emeryci i renciści po 40 latach pracy żyją na skraju ubóstwa i grzebią po śmietnikach, a płaca minimalna ledwie starcza na opłaty. To się nazywa demokracja 40 letnie byczki idą na emeryturę a niektórzy po przepracowaniu 40 lat zostają z niczym,o przepraszam zmarnowanym zdrowiem bez prawa do renty.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Franka(2017-07-02 08:15) Zgłoś naruszenie 59

  Kłamstwa i tylko kłamstwa tej tz dobrej zmiany,oszuści ,którzy okradają naród aby dać sadurskiej a emerytowi podwyżka typu2-3 płn .wstydzcie sie za wasze kłamstwa mafio *******

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Bogdan z Gdańska(2017-07-07 11:09) Zgłoś naruszenie 10

  Do Szanownego Pana Lecha Wałęsy! Na kilkanaście dni przed przybyciem do Polski mówiłem i pisałem, że nastąpi spotkanie Pana Wałęsy z Prezydentem USA Panem Donaldem Trumpem tylko wówczas jak PSU **** ZAROŚNIE, a JEST JUŻ TAK MAŁA JAK 5 GROSZY. I moje słowa sprawdziły się. Co na to powie Bolek?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane