statystyki

Samotny rodzic nie straci 500+, czekając na alimenty

autor: Michalina Topolewska26.06.2017, 07:19; Aktualizacja: 26.06.2017, 09:04
500+ pieniądze

Termin na dołączenie wyroku do wniosku będzie przedłużony do momentu wydania prawomocnego orzeczeniaźródło: ShutterStock

Osoba, która w momencie składania wniosku o świadczenie wychowawcze nie będzie dysponowała wyrokiem sądowym w sprawie alimentów, będzie miała trzy miesiące na jego uzupełnienie.

Taką poprawkę wprowadziła do rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin komisja polityki społecznej i rodziny. W jego ramach modyfikowane są m.in. zasady ubiegania się o wsparcie z programu 500+, które są określone ustawą z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. poz. 195 ze zm.), Jedna ze zmian dotyczy właśnie osób deklarujących samotne wychowywanie dziecka, które do uzyskania 500 zł na nowy okres świadczeniowy będą musiały mieć zasądzone alimenty.

Może się jednak zdarzyć tak, że w dniu składania wniosku o świadczenie rodzic nie będzie jeszcze dysponował wyrokiem je przyznającym. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej przygotowało poprawkę, która ma regulować zasady postępowania w takich sytuacjach (została przyjęta przez posłów komisji). Sprowadza się ona do tego, że w przypadku gdy do wniosku nie będzie dołączony dokument zasądzający alimenty, gmina będzie zawieszać postępowanie w sprawie i wyznaczać rodzicowi trzymiesięczny termin, w którym będzie go musiał przedstawić. Co istotne, nie będzie to musiał być wyłącznie wyrok zasądzający alimenty, ale np. zabezpieczenie na poczet powództwa alimentacyjnego, które wskazuje wysokość środków, jakie rodzic będzie otrzymywał na dziecko do czasu wydania takiego orzeczenia (musi złożyć wniosek o jego ustanowienie). Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego sąd wydaje postanowienie w sprawie zabezpieczenia w ciągu 30 dni. Jeśli więc samotny opiekun w wyznaczonym terminie dostarczy taki dokument, to będzie miał przyznane świadczenie wychowawcze od dnia złożenia wniosku.


Pozostało jeszcze 35% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • Krystian (2018-10-04 10:46) Zgłoś naruszenie 11

  Znam bardzo wielu mężczyzn którzy teraz mają założone sprawy O alimenty pomimo tego że płacili wcześniej na dzieci. Zachlannosc polek nie ma granic. Byle tylko nie pracować i do fryzjera i na paznokcie biegać. Dobrze mówi Morawiecki. 500+ tylko dla pracujących. Wszędzie na świecie jak chcesz dostać zasiłek musisz pracować, koniec, kropka.

  Odpowiedz
 • alicja2040@(2018-08-01 05:11) Zgłoś naruszenie 00

  Ja czekałam na rozprawę 9miesiecy ,w MOPsie pani powiedziała ,że nie potrzebuje zaświadczeń o tym że będę miec rozprawę .Po 9m donioslam wyrok po 2tygodniach dostałam pismo że 500+na drugie dziecko dostanę odkąd donioslam wyrok.A nie dostanę zaległych pieniędzy (choć wcześniej sytuacja tak była mi przedstawiana)..co mogę zrobić odwołać się?

  Odpowiedz
 • Nati(2018-11-15 13:27) Zgłoś naruszenie 00

  Miałam sprawę o alimenty 13listopada spóźniłam się 3min na sprawę weszłam sędzia przełożył sprawę na 13lutego za kolejne 3miesiace od października nie otrzymuje na dzieci 500+ czy muszę czekam do lutego żeby im donieść postępowanie z sądu dostanę wyrównanie?

  Odpowiedz
 • Xxx(2018-07-15 10:18) Zgłoś naruszenie 01

  I to jest wlasnie sprawiedliwosc wg PiS. Co ich obchodzi czy mam alimenty czy nie jeśli chce 500+ tylko na drugie dziecko, więc celowo nie zaniżam dochodu. Mogę nie chcieć chodzić po sądach z ojcem dzieci. Mamy umowę i już. Dlatego nie biorę tych pieniędzy, ale szlag mnie trafia że płacę podatki a pieniędze mi się nie należą. Natomiast mamy niepracujace nieplacace podatków żyjące z partnerami je otrzymują (z moich podatków).

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane