Śmierć właściciela oznacza likwidację małej firmy

autor: Bożena Wiktorowska22.06.2017, 16:00; Aktualizacja: 22.06.2017, 17:16
Skutki wygaśnięcia stosunku pracy w przypadku śmierci pracodawcy i likwidacji, są bowiem identyczne

Skutki wygaśnięcia stosunku pracy w przypadku śmierci pracodawcy i likwidacji, są bowiem identyczneźródło: ShutterStock

 Na trzy pytania związane z przyszłością firmy po śmierci jej właściciela odpowiada Piotr Wojciechowski, adwokat, niezależny ekspert prawa pracy, wykładowca prawa pracy m.in. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Sąd Najwyższy w wyroku z 20 czerwca 2017 r. (sygn. akt I UK 282/16) w sprawie dotyczącej świadczeń przedemerytalnych uznał, że należy zrównać likwidację pracodawcy ze śmiercią właścicielki firmy. Czy słusznie?

W mojej ocenie bez wątpienia słusznie. Powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy w ogóle nie definiują pojęcia likwidacji pracodawcy, chociaż niejednokrotnie się nim posługują, np. w art. 411kodeksu pracy. Należy zatem przyjąć, że przez instytucję likwidacji pracodawcy w prawie pracy, czy szerzej ujmując w prawie socjalnym obejmującym również swoim zakresem system ubezpieczeń społecznych, należy uznać przypadek całkowitej utraty bytu prawnego pracodawcy powodujący w praktyce likwidację o charakterze zarówno stałym, jak i faktycznym, gdyż zlikwidowany pracodawca przestaje w ogóle istnieć jako „jednostka organizacyjna zatrudniająca pracowników”.


Pozostało jeszcze 41% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane