statystyki

Śmierć właściciela oznacza likwidację małej firmy

autor: Bożena Wiktorowska22.06.2017, 16:00; Aktualizacja: 22.06.2017, 17:16
Skutki wygaśnięcia stosunku pracy w przypadku śmierci pracodawcy i likwidacji, są bowiem identyczne

Skutki wygaśnięcia stosunku pracy w przypadku śmierci pracodawcy i likwidacji, są bowiem identyczneźródło: ShutterStock

 Na trzy pytania związane z przyszłością firmy po śmierci jej właściciela odpowiada Piotr Wojciechowski, adwokat, niezależny ekspert prawa pracy, wykładowca prawa pracy m.in. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Sąd Najwyższy w wyroku z 20 czerwca 2017 r. (sygn. akt I UK 282/16) w sprawie dotyczącej świadczeń przedemerytalnych uznał, że należy zrównać likwidację pracodawcy ze śmiercią właścicielki firmy. Czy słusznie?

W mojej ocenie bez wątpienia słusznie. Powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy w ogóle nie definiują pojęcia likwidacji pracodawcy, chociaż niejednokrotnie się nim posługują, np. w art. 411kodeksu pracy. Należy zatem przyjąć, że przez instytucję likwidacji pracodawcy w prawie pracy, czy szerzej ujmując w prawie socjalnym obejmującym również swoim zakresem system ubezpieczeń społecznych, należy uznać przypadek całkowitej utraty bytu prawnego pracodawcy powodujący w praktyce likwidację o charakterze zarówno stałym, jak i faktycznym, gdyż zlikwidowany pracodawca przestaje w ogóle istnieć jako „jednostka organizacyjna zatrudniająca pracowników”.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane