Na aktualny wykaz leków, które są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, szczególnie oczekują osoby cierpiące na schorzenia takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, przerost gruczołu krokowego, wrzodziejące zapalnie jelita grubego oraz dzieci powyżej szóstego roku życia cierpiące na zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Dzięki nowym listom te cztery nowe jednostki chorobowe mają być objęte refundacją. W przypadku choroby Lesniowskiego-Crohna szacuje się, że pokrycie kosztów refundacji leków dla 5 tys. pacjentów będzie kosztować NFZ dodatkowe 20 mln zł rocznie. Natomiast sfinansowanie pozostałych to roczny wydatek ponad 100 mln zł.

Po zmianach na listach większość leków stosowanych w chorobach przewlekłych ma kosztować 3 zł 20 gr. Dotyczy to leków stosowanych w takich schorzeniach jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Na listę preparatów wydawanych za odpłatnością zostały przeniesione specyfiki stosowane w leczeniu jaskry. Obecnie znajdują się one na wykazie leków objętych 30-proc. odpłatnością.

Jak zapewnia Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej w Ministerstwie Zdrowia, już zostało zakończone kontraktowanie programów profilaktycznych finansowych przez NFZ zapewniających leczenie czterech kolejnych rzadkich chorób: Pompego, mukopolisacharydozy typu VI i II i zaburzenia wzrostu dzieci w wieku 6-12 lat.

Przedstawiciele stowarzyszeń diabetyków są rozczarowani, że do nowych list nie zostały dopisane długodziałające analogi insulin.

- Wynika to z tego, że rada konsultacyjna Agencji Oceny Technologii Medycznych przesłała nam rekomendacje w tej sprawie już po zakończeniu procedury przygotowawczej. A Ministerstwo Zdrowia nie mogło zwlekać z przesłaniem do konsultacji projektów list refundacyjnych. Analogi te zostaną uwzględnione na listach przy ich kolejnej nowelizacji, czyli już wkrótce - tłumaczy Artur Fałek.