statystyki

400+ dla działaczy opozycji antykomunistycznej

autor: Paulina Szewioła12.06.2017, 08:00; Aktualizacja: 12.06.2017, 10:02
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Nowelizacja przewiduje również możliwość przyznania pomocy jednorazowej, w szczególnych przypadkach, nawet do wysokości 300 proc. najniższej emeryturyźródło: ShutterStock

 Sejm przyjął senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw. Zmienia on zasady przyznawania im niektórych świadczeń.

Zgodnie z obowiązującymi rozwiązaniami uprawnieni o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia pieniężnego w kwocie 400 zł miesięcznie, co do zasady na okres roku, po spełnieniu określonego kryterium dochodowego. W przypadku uprawnionych samotnie gospodarujących dochód nie powinien przekraczać kwoty odpowiadającej 120 proc. najniższej emerytury, z kolei dochód na osobę w rodzinie nie mógł być wyższy niż 100 proc. najniższej emerytury. Bezterminowo mogły być przyznane tylko tym, którzy ukończyli 67 lat i to w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Jeżeli nowelizacja w przyjętym przez posłów kształcie wejdzie w życie, to takie osoby otrzymają wspomniane 400 zł bezterminowo i bez względu na dochód.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane