Przed wyjazdem za granicę warto popracować chociaż rok

autor: Anna Kwiatkowska08.06.2017, 08:55; Aktualizacja: 08.06.2017, 09:43
pracownik praca

Przed wyjazdem za granicę warto pracować rok w Polsceźródło: ShutterStock

Jedną z zasad związanych ze swobodą przepływu osób w Unii Europejskiej jest to, aby posiadanie stażu ubezpieczeniowego w kilku różnych państwach nie wpływało w przyszłości negatywnie na prawo do świadczeń. Ma to zapewnić m.in. ogólna reguła sumowania okresów ubezpieczeniowych uzyskanych w innych krajach przez tę instytucję zabezpieczenia społecznego (w przypadku Polski – ZUS), do której akurat został złożony wniosek o świadczenie.

Została ona wprowadzona przez przepisy koordynujące systemy zabezpieczeń społecznych członków UE i kilku innych państw. Przypomnijmy, że każdy kraj zachował własny system ubezpieczeniowy, który podlega jedynie koordynacji przez prawo unijne.

Od zasady sumowania istnieje jednak wyjątek, o którym niewiele osób wie. ZUS doliczy staż uzyskany np. w Wielkiej Brytanii czy Niemczech tylko wtedy, gdy okres ubezpieczenia w Polsce wynosił co najmniej jeden rok. Osoby, które podlegały polskim ubezpieczeniom krócej, mogą nie otrzymać np. renty z tytułu niezdolności do pracy, bo nie mają wymaganego stażu do otrzymania renty na podstawie polskich przepisów.

Oczywiście nie ma przeszkód, aby o tego typu świadczenie wystąpić w innym państwie, w którym się pracowało. Często bywa jednak tak, że nie przysługuje ono także i tam, bo tamtejsze przepisy są jeszcze bardziej restrykcyjne, a poza tym i tak musi zostać zastosowana reguła sumowania. Może się więc okazać, że mimo iż ubezpieczony płacił sumiennie składki przez kilka lat, ale w różnych krajach, w żadnym z nich nie otrzyma świadczeń. Dla ZUS nie będzie to jednak żadnym argumentem.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • ZUS(2017-07-25 15:09) Zgłoś naruszenie 10

    Jak tu nie kochać Zusu :-)))

    Odpowiedz
  • Olek(2018-10-18 18:07) Zgłoś naruszenie 10

    Zaplac za dalsza czesc artykulu hahahaha ale sie usmialem co za skur...nstwo WLASNIE DLATEGO WYJECHALEM Z POLANDI BO W POLANDI LICZY SIE TYLKO KASA KASA KASA A NIE CZLOWIEK tam gdzie mieszkam obcy lepiej mnie traktuja jak niby swoi ZENADA

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane