statystyki

Przed wyjazdem za granicę warto popracować chociaż rok

autor: Anna Kwiatkowska08.06.2017, 08:55; Aktualizacja: 08.06.2017, 09:43
pracownik praca

Przed wyjazdem za granicę warto pracować rok w Polsceźródło: ShutterStock

Jedną z zasad związanych ze swobodą przepływu osób w Unii Europejskiej jest to, aby posiadanie stażu ubezpieczeniowego w kilku różnych państwach nie wpływało w przyszłości negatywnie na prawo do świadczeń. Ma to zapewnić m.in. ogólna reguła sumowania okresów ubezpieczeniowych uzyskanych w innych krajach przez tę instytucję zabezpieczenia społecznego (w przypadku Polski – ZUS), do której akurat został złożony wniosek o świadczenie.

Została ona wprowadzona przez przepisy koordynujące systemy zabezpieczeń społecznych członków UE i kilku innych państw. Przypomnijmy, że każdy kraj zachował własny system ubezpieczeniowy, który podlega jedynie koordynacji przez prawo unijne.

Od zasady sumowania istnieje jednak wyjątek, o którym niewiele osób wie. ZUS doliczy staż uzyskany np. w Wielkiej Brytanii czy Niemczech tylko wtedy, gdy okres ubezpieczenia w Polsce wynosił co najmniej jeden rok. Osoby, które podlegały polskim ubezpieczeniom krócej, mogą nie otrzymać np. renty z tytułu niezdolności do pracy, bo nie mają wymaganego stażu do otrzymania renty na podstawie polskich przepisów.

Oczywiście nie ma przeszkód, aby o tego typu świadczenie wystąpić w innym państwie, w którym się pracowało. Często bywa jednak tak, że nie przysługuje ono także i tam, bo tamtejsze przepisy są jeszcze bardziej restrykcyjne, a poza tym i tak musi zostać zastosowana reguła sumowania. Może się więc okazać, że mimo iż ubezpieczony płacił sumiennie składki przez kilka lat, ale w różnych krajach, w żadnym z nich nie otrzyma świadczeń. Dla ZUS nie będzie to jednak żadnym argumentem.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • ZUS(2017-07-25 15:09) Zgłoś naruszenie 10

    Jak tu nie kochać Zusu :-)))

    Odpowiedz
  • Olek(2018-10-18 18:07) Zgłoś naruszenie 10

    Zaplac za dalsza czesc artykulu hahahaha ale sie usmialem co za skur...nstwo WLASNIE DLATEGO WYJECHALEM Z POLANDI BO W POLANDI LICZY SIE TYLKO KASA KASA KASA A NIE CZLOWIEK tam gdzie mieszkam obcy lepiej mnie traktuja jak niby swoi ZENADA

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane