statystyki

ZUS uwierzytelni dokumenty dzięki zmianom w k.p.a.

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska08.06.2017, 08:55; Aktualizacja: 08.06.2017, 09:18
ZUS uwierzytelni dokumenty dzięki zmianom w k.p.a.

ZUS uwierzytelni dokumenty dzięki zmianom w k.p.a.źródło: ShutterStock

Znowelizowana procedura administracyjna pozwala na poświadczanie ich zgodności z oryginałem. Ubezpieczeni nie będą więc już musieli składać do akt oryginałów.

1 czerwca 2017 r. weszła w życie duża nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) dokonana ustawą z 7 kwietnia 2017 r. Zmiany odnoszą się również do postępowań prowadzonych przez ZUS, który stosuje do nich przepisy k.p.a. Nowe zasady będą miały zastosowanie tylko do postępowań wszczętych po 1 czerwca, do tych wszczętych i niezakończonych przed tą datą stosuje się zaś przepisy w dotychczasowym brzmieniu. Jedną z istotnych z praktycznego punktu widzenia zmian jest wyposażenie pracowników organów administracji (w tym ZUS) w możliwość poświadczania składanych przez strony dokumentów, jednak wyłącznie na cele prowadzonych przez te organy postępowań.

Zmiany dotyczą m.in. ogólnych zasad postępowania administracyjnego, przepisów regulujących bezczynność organu i przewlekłość postępowania, współdziałanie organów, mediację w postępowaniu administracyjnym i innych. Celem ustawodawcy było usprawnienie postępowań administracyjnych, które dotychczas w znacznym stopniu (nie wyłączając tych prowadzonych przez ZUS) trwały bardzo długo. I tak np. uzupełniono katalog zasad ogólnych k.p.a. o zasadę proporcjonalności (adekwatności), bezstronności i zasadę równego traktowania.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane