statystyki

ZUS uwierzytelni dokumenty dzięki zmianom w k.p.a.

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska08.06.2017, 08:55; Aktualizacja: 08.06.2017, 09:18
ZUS uwierzytelni dokumenty dzięki zmianom w k.p.a.

ZUS uwierzytelni dokumenty dzięki zmianom w k.p.a.źródło: ShutterStock

Znowelizowana procedura administracyjna pozwala na poświadczanie ich zgodności z oryginałem. Ubezpieczeni nie będą więc już musieli składać do akt oryginałów.

1 czerwca 2017 r. weszła w życie duża nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) dokonana ustawą z 7 kwietnia 2017 r. Zmiany odnoszą się również do postępowań prowadzonych przez ZUS, który stosuje do nich przepisy k.p.a. Nowe zasady będą miały zastosowanie tylko do postępowań wszczętych po 1 czerwca, do tych wszczętych i niezakończonych przed tą datą stosuje się zaś przepisy w dotychczasowym brzmieniu. Jedną z istotnych z praktycznego punktu widzenia zmian jest wyposażenie pracowników organów administracji (w tym ZUS) w możliwość poświadczania składanych przez strony dokumentów, jednak wyłącznie na cele prowadzonych przez te organy postępowań.

Zmiany dotyczą m.in. ogólnych zasad postępowania administracyjnego, przepisów regulujących bezczynność organu i przewlekłość postępowania, współdziałanie organów, mediację w postępowaniu administracyjnym i innych. Celem ustawodawcy było usprawnienie postępowań administracyjnych, które dotychczas w znacznym stopniu (nie wyłączając tych prowadzonych przez ZUS) trwały bardzo długo. I tak np. uzupełniono katalog zasad ogólnych k.p.a. o zasadę proporcjonalności (adekwatności), bezstronności i zasadę równego traktowania.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane