statystyki

Poradnia kadrowa z 8 czerwca 2017 r.

autor: Maciej Ambroziewicz, Justyna Dębska, Marcin Nagórek08.06.2017, 08:54; Aktualizacja: 08.06.2017, 10:04

Kto i w jakim terminie może ukarać pracownika za naruszenie obowiązków? Czy pracodawca powinien zapewnić pracownikom wykonującym pracę na otwartej przestrzeni krem chroniący przed promieniowaniem UV oraz poparzeniem słonecznym?

● 21 kwietnia br. jeden z moich pracowników naruszył obowiązki. 28 kwietnia jego przełożony, po wysłuchaniu podwładnego, ukarał go ustnie naganą. Pisemną naganę pracownik otrzymał 11 maja. Kwestionuje ją, bo termin przekroczył dwa tygodnie. Uważa też, że przełożony (kierownik) nie miał prawa go ukarać. Czy są to trafne argumenty? Kierownik był upoważniony m.in. do stosowania kar porządkowych, a mnie – pracodawcy – nie było w tym czasie w firmie.

Pracownik został wysłuchany, karę wymierzono w ciągu dwóch tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązków, a czynności tych dokonał upoważniony przez pracodawcę kierownik działu. Zatem kara została nałożona prawidłowo.

Zgodnie z art. 108 par. 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w niej, pracodawca może stosować karę upomnienia lub nagany. Z kolei z art. 109 par. 1 i 2 k.p. wynika, że kara nie może być wykonana po upływie dwóch tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie trzech miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika.

Zgodnie z art. 110 k.p. pracodawca zawiadamia pracownika o karze na piśmie, wskazując rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się tego oraz informując o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia. Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane