statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa z 8 czerwca 2017

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Marcin Nagórek08.06.2017, 08:55; Aktualizacja: 08.06.2017, 09:08
Kiedy żądanie odszkodowania można zmienić na przywrócenie do pracy?

Kiedy żądanie odszkodowania można zmienić na przywrócenie do pracy?źródło: ShutterStock

● Czy niepełnosprawny ma prawo do niższej składki zdrowotnej

● Kiedy żądanie odszkodowania można zmienić na przywrócenie do pracy

● Dlaczego szpital musi ujawnić wysokość wynagrodzenia ordynatora

● Czy krem z filtrem należy do środków ochronnych

● Otwieram małą działalność gospodarczą i mam umiarkowany stopień niepełnosprawności. Wiem, że mam prawo do niższego ZUS przez pierwsze dwa lata. Jednak z całej kwoty ok. 490 zł składka zdrowotna to prawie 300 zł. Czy jako niepełnosprawny nie mogę jej obniżyć?

Istnieje taka możliwość, jednak jest ona uzależniona od uzyskiwanego przychodu. Otóż zgodnie z art. 82 ust. 8 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa zdrowotna) składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana przez osobę zaliczoną do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności z tytułu objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku, gdy osoba ta:

1) uzyskuje przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50 proc. kwoty najniższej emerytury (1000 zł brutto) lub

2) opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Przedsiębiorca mający umiarkowany stopień niepełnosprawności może skorzystać ze zwolnienia, jednak tylko w tych miesiącach roku, w których spełnia wskazane warunki przychodowe. W razie gdy przedsiębiorca będzie uzyskiwał przychody wyższe, będzie wówczas zobowiązany do odprowadzenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za konkretny miesiąc.

Innym rozwiązaniem w razie przekroczenia np. pułapu 500 zł miesięcznie może być skorzystanie z mechanizmu z art. 82 ust. 10 ustawy zdrowotnej. W takiej sytuacji składka może być opłacana w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Z reguły te zaliczki przy małej działalności są niskie w skali miesiąca.

Podsumowując, w razie uzyskiwania przez przedsiębiorcę mającego umiarkowany stopień niepełnosprawności przychodów z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50 proc. kwoty najniższej emerytury nie powstanie obowiązek opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane