statystyki

Karta paliwowa to nie bon ani talon

autor: Paulina Szewioła06.06.2017, 17:00
Paliwo

Zdaniem przedsiębiorcy nie ma znaczenia, czy pracodawca przekazuje karty paliwowe lub refunduje częściowo koszty przejazdów do pracy, ewentualnie kupuje bilety komunikacjiźródło: ShutterStock

 Organ rentowy uznał, że należy ją traktować jako świadczenie pieniężne, a przychód z tego tytułu powiększa podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne pracowników, którzy z takiej karty korzystają.

Firma chce udostępniać pracownikom za częściową odpłatnością imienne karty paliwowe z określonym limitem tankowania. Wartość uzyskanego świadczenia stanowić będzie przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym przedsiębiorca ma wątpliwości, czy powiększy on podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne pracowników, którzy skorzystają z takich kart.

W ocenie wnioskodawcy przychód ten będzie wyłączony w oparciu o par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne lub rentowe (t.j. Dz.U. z 2015 poz. 2236). Zgodnie z tym przepisem podstawy wymiaru składek nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane