statystyki

Karta paliwowa to nie bon ani talon

autor: Paulina Szewioła06.06.2017, 17:00
Paliwo

Zdaniem przedsiębiorcy nie ma znaczenia, czy pracodawca przekazuje karty paliwowe lub refunduje częściowo koszty przejazdów do pracy, ewentualnie kupuje bilety komunikacjiźródło: ShutterStock

 Organ rentowy uznał, że należy ją traktować jako świadczenie pieniężne, a przychód z tego tytułu powiększa podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne pracowników, którzy z takiej karty korzystają.

Firma chce udostępniać pracownikom za częściową odpłatnością imienne karty paliwowe z określonym limitem tankowania. Wartość uzyskanego świadczenia stanowić będzie przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym przedsiębiorca ma wątpliwości, czy powiększy on podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne pracowników, którzy skorzystają z takich kart.

W ocenie wnioskodawcy przychód ten będzie wyłączony w oparciu o par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne lub rentowe (t.j. Dz.U. z 2015 poz. 2236). Zgodnie z tym przepisem podstawy wymiaru składek nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane