Skok na składkę: Osoby, które osiągną obniżony wiek emerytalny bez renty

autor: Bożena Wiktorowska05.06.2017, 07:45; Aktualizacja: 05.06.2017, 08:02
emeryt, emerytura

Zmiana zaproponowana przez resort łamie konstytucyjną zasadę równości?źródło: ShutterStock

Rząd chce zakazać przyznawania świadczeń z tytułu niezdolności do pracy osobom, które osiągną obniżony wiek emerytalny. I to nawet wówczas, gdy nie pobierają emerytury.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (24)

  • ANIOŁEK (2017-06-12 20:07) Zgłoś naruszenie 10

    Tak to prawda znam wiele osób co ma rentę i pracuje ma za prace dwie wypłaty i tak się zastanawiam jest zdrowa pracuje a renta dostaje bo ma znajomych lekarzy jak chcesz rentę to komisja sądowa 5 lekarzy a nie jeden i masz rentę , TO KONIEC BYŁO NA LEWO I TAK PRACUJE 20 lat na rencie i dorabia ,ALBO CHORY ALBO PRACA

    Odpowiedz
  • Inspektor(2017-06-06 09:20) Zgłoś naruszenie 31

    i to dowodzi tego ze oplaca się pracować na Czarno.

    Odpowiedz
  • gosc(2017-06-05 20:26) Zgłoś naruszenie 21

    paranoja! mam placić składkę emerytalną- chociaż wiadomo iż nie będę mogła przejść na rentę ?????????? Jeżli chcą wprowadzić taki przepis, to powinni odstąpić od pobierania składki rentowej !!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • psps(2017-06-05 19:34) Zgłoś naruszenie 110

    Czas na likwidacje wszystkich przywilejów emerytalnych. Tych nabytych też. Bo nabyte jako przekupstwo wyborcze. Emerytury powinny być przeliczane i ponownie przeliczone już istniejące dla każdego tak samo. Niezależnie kiedy poszedł na emeryturę. Emerytura powinna być też ograniczona kwotowo do kwoty średniej płacy w gospodarce. Dla mundurowych i innych płaconych z budżetu też. I dopiero wtedy było by sprawiedliwie. I za tym będę głosował.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2017-06-05 15:49) Zgłoś naruszenie 101

    Tylko sprawiedliwy jest staż pracy 40 lat i równy wiek emerytalny !!! Poza tym konieczne jest naprawienie szkody osobom którym wstecznie ukradziono wiek Ustawą o Emeryturach POdmostowych z 2008 ..! Obawiam się ,że 500+ rozdano kosztem ludzi spracowanych od 15r zycia, że rozdano kosztem tych co pracowali także dodatkowo w soboty i święta ponad-ustawowo jak to praktykowano za komuny oraz w szkodliwych i nieb warunkach pracy ukradzionych wstecznie Ustawą POmostową . Ci pracownicy zamiast po 40 latach pracy iść na emerytury jak obiecał Piotr Duda mają obecnie wydłużony wiek pracy z 60 na 65 r zycia i zamiennie obiecano Im kompensaty ale jeżeli dożyją! Podstawa prawna:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656 z póz zmianami.

    Odpowiedz
  • burak(2017-06-05 14:36) Zgłoś naruszenie 94

    Emerytura i renta pobierana jednocześnie ?nauczyciele ,policja ?.........i ini czy to OKI?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • cd(2017-06-05 11:50) Zgłoś naruszenie 192

    Konstytucyjna zasada równości została już dawno złamana, poprzez wprowadzenie nierównego wieku emerytalnego 60/65 lat. Tym bardziej, że kobiety żyją średnio o 7 lat dłużej. Ponadto dyskryminuje się mężczyzn poprzez wprowadzenie tzw." ŚREDNIEGO dalszego trwania życia", co powoduje obniżenie emerytur mężczyzn o kilkaset złotych.

    Odpowiedz
  • mi(2017-06-05 11:40) Zgłoś naruszenie 100

    Renty nie w przyszłosci a już są wyższe od emerytur , bo dzisiejsi renciści przechodzący z automatu bez rozwiązania umowy o pracę mają wyższe świadczenia niż od czterech lat wyliczane i wypłacane emerytury !!!!!!!!Powtarzam artykule podają ,że w przyszłości . Nie w przyszłości tylko już tak jest od 4 lat.

    Odpowiedz
  • To dopiero poczatek szukania pokrycia dziury ZUS(2017-06-05 11:21) Zgłoś naruszenie 181

    " DOBRA Zmiana " ... Nieprawdaż ???

    Odpowiedz
  • mi(2017-06-05 11:19) Zgłoś naruszenie 172

    Ze mną pracowali przez 20 lat renciści zdrowsi jak nie jeden , który renty nie posiadał . Przeszli z renty na emerytury z automatu i sie smeją ,ze mają wyższe swidczenia niż obecnie przeliczane emerytury i dalej oczywiście pracują . A ci co mają najwyższe świadczenia rentowe tzn I grupę lub stopien znaczny lub całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji , którzy pracowali na produkcji jako tokarze ,frezezerzy nazywając sie niepełnosprawnymi nadal pracują na emeryturze bo , do tych grup PFRON dofinansowuje do wynagrodzeń. To kuriozum do potęgi , zdrowy zwolniony z pracy , a ten tak "mocno chory" ma tyle zdrowia ,że moze sobie pracować do śmierci jak chce. Rząd jak szuka pieniędzy powinien w pierwszej kolejności zweryfikować wszystkich rencistów na stałych grupach tych starszych . Widzą jak na dłoni jak renciści pracują bez chorowania . W raportach RCA widać 20 lat pracy na rencie i ani jednego dnia chorobowego w RSA. Niektórzy muszą zawieszać rentę częściowo lub całkiem bo osiągają duże zarobki , ale grupa inwal. pozostaje więc PFRON finansuje dalej , z ulg się korzysta itd. I to jest w tym jakaś logika? Nikt w rządach nad tym nie panuje. To jest okradanie uczciwych podatników.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gosc222(2017-06-05 10:25) Zgłoś naruszenie 283

    Pracodawca, który podpisał umowę z osobą, która osiągnęła wiek emerytalny jest zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. I to dopiero jest absurd, przecież taka osoba już nigdy nie będzie rencistą.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • FF(2017-06-05 09:37) Zgłoś naruszenie 233

    To jest znowu szukanie pieniędzy na wypłatę emerytur, kosztem rencistów, Może najlepiej byłoby zlikwidować system rentowy za wyjątkiem rent z ubezpieczenia wypadkowego,

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ela(2017-06-05 09:37) Zgłoś naruszenie 615

    Bardzo dobrze,powinno być przejrzyście,albo ,albo? Koniec z kombinatorstwem.

    Odpowiedz
  • piniusz(2017-06-05 09:23) Zgłoś naruszenie 180

    jak w kalejdoskopie cała patologia reformowania ZUS w którym każdy w swoją stronę ciągnie, bo każdy coś miłego dla siebie,z przepisów wyciągnie- zaorać i stworzyć jeden dla wszystkich prawie dziś niemożliwe bo przecież prawa nabyte,nabywane i z urzędu należne

    Odpowiedz