Polska przeciwko zmianom w urlopach rodzicielskich

autor: Łukasz Guza01.06.2017, 07:36; Aktualizacja: 01.06.2017, 08:53
Rodzina dziecko

Gdyby swojej części nie wykorzystał np. ojciec, przepadłaby ona (nie mogłaby jej przejąć matka dziecka)źródło: ShutterStock

 Nasz kraj będzie sprzeciwiać się propozycji Komisji Europejskiej, aby cztery miesiące urlopu rodzicielskiego przysługiwało wyłącznie ojcom. Tak wynika z projektu stanowiska RP w sprawie zmiany dyrektywy dotyczącej uprawnień dla pracujących rodziców. Bruksela proponuje m.in., aby każdemu z rodziców przysługiwała część płatnego urlopu rodzicielskiego.

Gdyby swojej części nie wykorzystał np. ojciec, przepadłaby ona (nie mogłaby jej przejąć matka dziecka). Na wczorajszym posiedzeniu senackiej komisji spraw zagranicznych i Unii Europejskiej (KSZiUE) projekt stanowiska RP w tej sprawie przedstawił resort pracy.

– Niektóre propozycje są spójne z rozwiązaniami obowiązującymi już w Polsce. Ale niektóre budzą istotne wątpliwości w zakresie nadmiernej ingerencji w wewnętrzne regulacje krajów członkowskich UE – tłumaczył Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wskazywał, że chodzi w szczególności o rozwiązania dotyczące odpłatności za opiekę (w wysokości co najmniej zasiłku chorobowego), wspomnianych czterech miesięcy urlopu dla każdego rodzica, pięciu dni urlopu opiekuńczego dla każdego pracownika oraz wydłużenia terminu, w którym opiekun może korzystać z urlopu rodzicielskiego (do ukończenia przez dziecko 12 lat). Według szacunków resortu proponowane rozwiązania – w zależności od przyjętego wariantu – spowodują koszty na poziomie od 3 do 6 mld zł.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane