statystyki

Wiceminister MRPiPS: Likwidujemy kolejny sposób na unikanie stałego zatrudnienia

autor: Łukasz Guza01.06.2017, 07:36; Aktualizacja: 01.06.2017, 09:24
pracownik praca

Cieszy w szczególności to, że wyeliminowane zostaną nadużycia, jak np. przekazywanie pracowników pomiędzy agencjami lub tworzenie firm córek tylko po to, aby obchodzić przepisy chroniące zatrudnionychźródło: ShutterStock

 Będziemy monitorować stosowanie nowych przepisów i interweniować w razie potrzeb - zapewnia Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dziś w życie wchodzą nowe obostrzenia w stosowaniu pracy tymczasowej. Takie zmiany były potrzebne?

Potrzebne i długo oczekiwane. Otrzymywaliśmy wiele sygnałów od zatrudnionych o nieprzestrzeganiu lub obchodzeniu dotychczasowych przepisów dotyczących pracy tymczasowej. Co ważne, udało się przygotować nowelizację w ramach szerokiego dialogu z partnerami społecznymi. Uwzględniliśmy ich uwagi i wypracowaliśmy dobry kompromis.

Cieszy w szczególności to, że wyeliminowane zostaną nadużycia, jak np. przekazywanie pracowników pomiędzy agencjami lub tworzenie firm córek tylko po to, aby obchodzić przepisy chroniące zatrudnionych. Dzięki zmianom praca tymczasowa zrealizuje rzeczywisty cel, któremu ma służyć, tzn. zaspokajać zapotrzebowanie firm na krótkotrwałą pracę. Nie będzie sposobem na unikanie stałego zatrudnienia.

Pojawiają się jednak sygnały, z których wynika, że niektóre agencje szukają nowych sposobów na obchodzenie limitów pracy tymczasowej, np. przy użyciu umów outsourcingowych.

Będziemy monitorować stosowanie nowych przepisów w praktyce i interweniować w razie potrzeb. Przypomnę też, że legalność stosowania outsourcingu pracowniczego na bieżąco sprawdzają Państwowa Inspekcja Pracy i ZUS.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane