statystyki

Skrócenie okresu wypowiedzenia pozbawia nagrody jubileuszowej

autor: Not. ŁG01.06.2017, 18:00
W rozpatrywanym przykładzie za czerwiec i lipiec pracownik nie nabędzie więc np. prawa do urlopu (lub ekwiwalentu za niego) ani do nagrody jubileuszowej

W rozpatrywanym przykładzie za czerwiec i lipiec pracownik nie nabędzie więc np. prawa do urlopu (lub ekwiwalentu za niego) ani do nagrody jubileuszowejźródło: ShutterStock

Firma wypowiedziała pracownikowi umowę z przyczyn leżących po stronie zatrudniającego (likwidacja stanowiska pracy) i na podstawie art. 361 kodeksu pracy skróciła okres wypowiedzenie z trzech miesięcy do jednego. Umowa rozwiąże się więc z końcem maja, a nie lipca. Pracownik w lipcu nabyłby jednak prawo do nagrody jubileuszowej przewidzianej w regulaminie wynagradzania. Czy w takiej sytuacji zatrudniający powinien mu ją wypłacić?

Jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących zatrudnionych, firma może – w celu wcześniejszego zakończenia zatrudnienia – skrócić okres trzymiesięcznego wymówienia, najwyżej jednak do jednego miesiąca. Tak wynika z art. 361 k.p.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane