Spór zbiorowy w ZUS: Związki zawodowe chcą podwyżek. Nie godzą się na zmianę czasu pracy

autor: Bożena Wiktorowska31.05.2017, 11:27; Aktualizacja: 31.05.2017, 15:33
Związkowcy podkreślają, że jeśli pracodawca nie zgodzi się na ich propozycję, to zgodnie z obowiązującym prawem wejdą w spór zbiorowy.

Związkowcy podkreślają, że jeśli pracodawca nie zgodzi się na ich propozycję, to zgodnie z obowiązującym prawem wejdą w spór zbiorowy.źródło: ShutterStock

W przyszłym tygodniu przedstawiciele organizacji związkowych działających w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych chcą się spotkać z kierownictwem zakładu. Od wyniku rozmów uzależniają, czy spór zbiorowy zakończy się strajkiem czy też rozpoczną rozmowy w sprawie podwyżek dla pracowników.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (41)

  • Ed(2017-05-31 18:47) Zgłoś naruszenie 654

    Co do zasady popieram żądania pracowników ZUS i najwyższy czas aby wynagrodzenia były odzwierciedleniem kompetencji, odpowiedzialności i wkładu pracy. Pamiętajmy też,że to nie pracownicy ZUS uchwalili taki system emerytalny jaki mamy w Polsce i nie oni są winni niskim emeryturom. Winne są właśnie przede wszystkim niskie wynagrodzenia i jak widać pracownicy ZUS mają tego świadomość.Od niskich wynagrodzeń zgromadzony kapitał emerytalny będzie po prostu niski.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Młody Polak(2017-05-31 19:11) Zgłoś naruszenie 574

    Prawda jest taka, że pracownicy ZUS boją się wyjść na ulicę. Nie dlatego, że nie chcą konfliktu z pracodawcą, tylko dlatego, że boją się linczu ze strony społeczeństwa, a przecież to nie oni uchwalają ustawy emerytalne, ustanawiają składki i.t.p. W artykule nie mówi się tylko o tym, że nowy pracodawca ZUS przyjął nowe kryteria zatrudniania, na 4 osoby odchodzące 1 etat, a pracę pozostałych ktoś musi wykonywać i nie jest to picie kawy, jak powszechnie się uważa. ZUS nie pobiera ani złotówki od klientów za udzielenie odpowiedzi na stan konta, wydanie zaświadczenia o niezaleganiu itd. więc niektórzy ślą dziesiątki listów, a na każdy trzeba odpowiedzieć. W US za każdy papierek trzeba płacić.W podanej w artykule średniej pensji pracownika ZUS trzeba uwzględnić pensje lekarzy orzeczników, sektora IT oraz wielkiej kadry kierowniczej, którzy zarabiają najwięcej. Przeciętny pracownik po 8 latach pracy dostaje 2500 brutto. Chyba nikt nie chciałby za tyle pracować w godzinach od 8 do 18. A tego chce zarząd ZUS.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • pracownik zus(2017-05-31 20:07) Zgłoś naruszenie 522

    Niewiele osób zdaje sobie sprawę jak wygląda praca w ZUS za biurkiem to nie picie kawy ale naprawde bardzo odpowedzialna i ciężka praca pod presją czasu. Ogrom wniosków które staramy się załatwiać w terminie.

    Odpowiedz
  • prawnik Szczecin (2017-05-31 16:56) Zgłoś naruszenie 512

    Internauci.piszcie na temat,a nie o swojej biedzie. Piszcie rzeczowo,bez tego jadu i zawiści.ludzie pracujący w zus,to tacy sami ludzie,jak wy.tylko ze nie szanowni i marnie opłacani.miejcie więc więcej zrozumienia. I już bez tej zawiści i jadu.

    Odpowiedz
  • Pracownik(2017-05-31 23:28) Zgłoś naruszenie 410

    Prawda jest na tyle straszna, że ludzie z ZUS z wyższym wykształceniem odchodzą masowo. Mają dosyć niskich wynagrodzeń. Nowi nie przychodzą, wystarczy wejść na ZUS.pl zakładka praca. Spójrzcie jakie są wymagania, a wynagrodzenie to 2500 brutto. Najbardziej upakarzajace dla nas jest to ze nowozatrudnionemu oferują wyższa stawkę niż pracownikowi po 10 latach pracy, bo inaczej nikt by nie podjął tej pracy.

    Odpowiedz
  • Miła (2017-05-31 21:32) Zgłoś naruszenie 381

    Tak prawdę mówiąc to pracownicy Zus mało zarabiają. Niezadowolonie frustracje wśród pracowników narastają. Sądzę, że pracownicy Zus gotowi do strajku, lecz to wynika z obenej sytuacji. Młodzi pracownicy przychodzą do pracy do Zus. Jak zobaczą ile pracy mają i jakie niskie wynagrodzenie dostają to , się zwalniają. Porażką Zus ,są niskie płace. Dlatego pracownicy Zus są w stanie odejść od swoich stanowisk pracy aby zademonstrować swoje niezadowolenie wyniku niskich wynagrodzeń. Sądzę,że pracownicy Zus, są gotowi do strajku. Nic nie mamy do stracenia. Narasta w nas złość i gotowość do strajku.

    Odpowiedz
  • kolo(2017-06-01 19:47) Zgłoś naruszenie 380

    a może zlikwidować o połowę departamenty ZUS, wtedy znalazłyby się środki na podwyżki dla tych co odwalają czarną robotę. Więcej rządzących, niż faktycznie wykonujących pracę merytoryczną. Pracownicy pionu ER od 2009 roku wykonują czarną robotę, kosztem zdrowia i zaniedbywania swoich rodzin, a podwyżki jak jałmużna. Wstyd żeby po ponad 20 latach pracy nie mieć 2000 netto.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bronek(2017-05-31 23:16) Zgłoś naruszenie 370

    Powinni pracownicy Zus strajkować,gdyż godne wynagrodzenia, im się należy. Drugą stronę medalu jest,to że społeczeństwo lubi korzystać z lewych zwolnień lekarskich. Pracodawcy mają duży problem, gdyż pracownicy idą w chorobę a nie są chorzy. Tak więc gdyby Zus nie przeprowadzał kontroli zwolnień to pracodawcy mieliby duży problem. Polacy lubią wyłudzić świadczenia z ubezpieczenia społecznego. Plują na pracowników Zus a sami kombinują jak wyłudzić świadczenia z ZUS.

    Odpowiedz
  • rozgoryczony(2017-06-01 20:19) Zgłoś naruszenie 360

    W pełni popieram żądania pracowników ZUS. Od dłuższego czasu w ZUS panuje dziwna polityka, Przyjmuje się młodych ludzi prawie z najniśzym wynagrodzeniem. Gdy przedłuża im sie umowę, dostają podwyżkę, natomiast Ci "starzy pracownicy" nie mają podwyżek od lat. Według mnie powinna być różnica w wynagrodzeniu ze względu na staż pracy lub może należy powrócić do dodatków stażowych, które są w każym urzędzie, tylko nie w ZUS. Kto nie wierzy jak się pracuje w ZUS, może starać się o przyjęcie, a po kilku dniach zmieni zdanie o pracownikach nic nierobiących a tylko pijących kawę. . Powiem tylko, w ZUS panuje typowy wyścig jak w maratonie, ale póki co za darmo, bo więcej zarabia się w markecie

    Odpowiedz
  • Obywatel(2017-05-31 19:52) Zgłoś naruszenie 334

    Oczywiście że należy im się podwyżka co rok.Powinno się im podnieść o współczynnik inflacji z poprzeniego roku a ten ZUS zna njlepiej, więc nie widzę tu problemu,wszyscy będą zadowoleni i usatysfakcjonowani.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wyborca PIS , ale za 2,5 roku sie policzymy.(2017-05-31 15:29) Zgłoś naruszenie 285

    Patologie systemu emerytalnego w ZUS: 1. Emerytury tzw. kapitałowe wg nowego systemu emerytalnego będą o połowę niższe niż emerytury wg starego systemu emerytalnego. To spowoduje znaczny wzrost biedy wśród Polaków. Tego nawet Grecja nie zrobiła , a zrobił to w Polsce TUSKOeBUZEK. Należy natychmiast przywrócić stary system emerytalny. 2. Robić mamy do wieku 65 lat , czyli aż o 22 lata dłużej na uprzywilejowanych 43 letnich emerytów TUSKOeBUZKA górników i mundurowych. 3. Dyskryminacja mężczyzn robiących do wieku 65 lat , czyli o 5 lat dłużej od kobiet , mimo że żyją krócej. 4. "Dobra zmiana" zapomniała o umowie przed wyborczej z związkowcami Solidarności i OPZZ w sprawie: 40 lat stażu pracy , bez względu na wiek , do emerytury z ZUS.

    Odpowiedz
  • Zosia (2017-06-01 06:04) Zgłoś naruszenie 260

    Rzadzacy nie moga sobie pozwolic na strajk w ZUS. Nie trudno sobie wyobrazic konsekwencje. Strajk, emeryci i rencisci bez pieniedzy, gwaltowny spadek poparcia w sondazach, ktorego moze w ogole nie da sie odrobic. Nikt kto od lat ,,robi" w polityce, do tego nie dopusci. Strajk pracowników Zus może przyczynić się do fali strajku w Polsce, gdyż inne instytucje państwowe też mogą strajkować.

    Odpowiedz
  • vis(2017-06-01 23:16) Zgłoś naruszenie 260

    Takiego niezadowolenia i niezgody na arogancje zarządu, prezesa i v-c prezesa jeszcze nie było. Po raz pierwszy ludzie są tak zdesperowani że są gotowi strajkować lu się zwolnić. Dzisiaj zebrałem mnóstwo podpisów pod akcją solidarności i chociaż jestem z innego związku to szczerze popieram tą inicjatywę. Jeśli będziemy razem to wygramy, wszystkich nas nie zwolnią, nie możemy dać się zastraszyć. Pozdrawiam wszystkich niedocenianych i przepracowanych Zusowców :)

    Odpowiedz
  • kamis(2017-05-31 13:03) Zgłoś naruszenie 189

    tyle lat pracowali na dobre imię ZUS że podwyżki się należą! każdy klient jest zadowolony z pracy ZUS! wczoraj opowiada matka niepełnosprawnej od urodzenia córki - na komisji była orzekana przez p.ginekolog od lat leczy się u ortopedy...... dla czego kierownictwo w każdej placówce ZUS pracuje za zamkniętymi drzwiami? czego się obawiają że tak się barykadują przed swoimi klientami? obawiają się wdzięczności chyba wdzięczności?! zadowolonych interesantów......

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Aa(2017-05-31 12:48) Zgłoś naruszenie 1635

    ZUS powinno się odchudzić z potężnego przerostu zatrudnienia. Na 2 pracowników 1 kierownik - tak obrazowo opisuje sytuację osoba, która tam pracuje.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Prawda (2017-06-02 22:17) Zgłoś naruszenie 120

    Wystarczy wpisać u wójka google Centrala Zakładu Struktura Zus. Tak więc strajkować są tj. doły Oddziały i Inspektoraty i Terenowe Jednostku ZUS. Natomiast centrala Zus to tzw. STATYSTYKA, czyli dane systemu sieci informacyjnej ZUS. Rozumiem, że Dyrektorzy a jest i mnóstwo w centrali, są serwerami systemu a zwykli ludzie w Oddziałach i Inspektoratach to źródło energii zasilania serwerów. Redukują pracowników w Oddziałach i Inspektoratach, lecz Centrala się rozrasta jak nowotwór w instytucji Zus. To, że pracownicy Zus chcą strajkować to okrzyk walki o dobry smak chleba. To doły pracują na tych do góry. Tak więc strajk z dołu pracowników jest uzasadniony. Są energią źródłem pracy

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • son(2017-05-31 15:34) Zgłoś naruszenie 620

    Aja miałam 802 zł renty inwalidzkiej po 25 latach pracy szkoda komunikacyjna na drodze teraz po bay pasach i dwoch chorych nogach dostalam 1065 zl a na leki wydaje po 800 zl/na miesiac

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • myjka(2017-05-31 20:11) Zgłoś naruszenie 529

    Zwolnić połowę przyjętych pociotków PO i PSL-u to zaraz znajdą się środki na podwyżki.

    Odpowiedz
  • MAJA(2017-06-02 22:07) Zgłoś naruszenie 54

    DLACZEGO DLA WSZYSTKICH???TRZECH NACZELNIKÓW W WYDZIALE TO DOPIERO KASA!!!A PO CHOLERĘ AŻ TRZECH???A WIECIE CO TO JEST "KUS" W ZUS??? TO DOPIERO HIT!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Emeryt(2017-05-31 22:37) Zgłoś naruszenie 336

    Proponuję podwyżki w kwocie 4 zł i lub maksymalnie 5 zł . To tyle co dostali emeryci !!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz