statystyki

Dłużnik ZUS nie ukryje majątku

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska03.06.2017, 07:00
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Swego czasu sporne było to, czy w drodze skargi pauliańskiej chroniącej zobowiązania cywilnoprawne dopuszczalna jest ochrona zobowiązań publicznoprawnych, takich jak np. składki ZUSźródło: ShutterStock

Przez kilka lat prowadziłem samodzielną firmę i zatrudniałem kilka osób. Działalność nie przynosiła zysków, więc ją zakończyłem. Trudności finansowe spowodowały jednak powstanie dużych długów wobec ZUS. Obawiając się egzekucji, podarowałem swoje mieszkanie córce. Od znajomego prawnika dowiedziałem się, że ZUS może w tej sytuacji wystąpić z powództwem o uznanie darowizny za bezskuteczną. Czy to prawda?

W zasadzie tak. Powództwo takie, zwane również skargą pauliańską, pozwala w drodze sądowego wyroku na uznanie za bezskuteczną wobec wierzyciela czynności dłużnika polegającej na wyzbyciu się majątku, jeśli przez to udaremniona zostałaby bądź znacznie ograniczona egzekucja. W myśl art. 527 par. 1 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.

Swego czasu sporne było to, czy w drodze skargi pauliańskiej chroniącej zobowiązania cywilnoprawne dopuszczalna jest ochrona zobowiązań publicznoprawnych, takich jak np. składki ZUS. Zgodnie z pierwszym stanowiskiem w orzecznictwie jest to dopuszczalne w drodze analogii.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane