statystyki

Zwrot kosztów dojazdów bez wyłączenia

autor: Paulina Szewioła25.05.2017, 18:00
ZUS

W ocenie pracodawcy, pojęcie „korzyści materialne” nie może zostać ograniczone jedynie do ekwiwalentów niepieniężnych, gdyż każda forma świadczenia, w tym także zwrot środków za przejazdy, mieści się w tej definicji.źródło: ShutterStock

Producent i sprzedawca armatury kuchennej prowadzi swoją działalność w małej wsi. Do wykonywania pracy na rzecz spółki zatrudnia pracowników z innych miejscowości, położonych od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów od siedziby firmy. Dojazd tam nie jest możliwy środkami komunikacji publicznej. Pracownikom pozostaje więc właściwie tylko przyjazd własnym autem.

Dlatego firma postanowiła zwracać część kosztów dojazdu samochodem prywatnym, na podstawie zapisów w regulaminie wynagradzania oraz odrębnej umowy z pracownikiem. Świadczenie to ma zamiar traktować jako przychód ze stosunku pracy.

W związku z powyższym przedsiębiorca zadał organowi rentowemu pytanie, czy kwota częściowego zwrotu kosztów dojazdu własnym samochodem do zakładu pracy przez pracownika, stanowiąca jego przychód, będzie stanowiła podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane