Do Polski przyszła moda na specjalne szkolenia dla menedżerów i kadry zarządzającej, w których wykorzystywany jest koń. Ćwiczenia z końmi pozwalają zweryfikować uczestnikom swoje dotychczasowe metody współpracy ze współpracownikami. Ponadto pomagają one lepiej wyrażać intencje, potrzeby, zobaczyć, jak radzą sobie w nowych sytuacjach i z nowymi wyzwaniami. Warsztaty dla menedżerów z udziałem koni uczą także pewności siebie.

- Ćwiczenia z koniem potrafią nauczyć zarządzania zmianami i świadomego przywództwa. Przede wszystkim pozwalają jednak ocenić liderom, czy dają oni swoim pracownikom odpowiednio wiele swobody, czy działają też przeważnie schematycznie - wyjaśnia Marta Sikorska-Łyś z firmy Equieducation, która od niedawna wykorzystuje konie do szkolenia ludzi z zakresu zarządzania.

Zakres szkoleń jest różny. Przykładowo warsztat z zarządzania zespołem i świadomego przywództwa przeznaczony jest dla osób, które pełnią funkcje kierownicze. Z kolei warsztat z zakresu umiejętności budowania relacji z klientem dla tych, którzy w swojej pracy nie tylko sprzedają produkty, ale wszędzie tam, gdzie wymagana jest odpowiednia komunikacja.

Katarzyna Lubbe-Kwaśniak ze Spirif of Leadership tłumaczy, że konie doskonale odczytują ludzkie intencje i dlatego kontakt z nimi potrafi wiele nauczyć.

- Przed końmi nie da się niczego ukryć. Wyczuwają nawet minimalne drżenie mięśni i wiedzą, jacy jesteśmy naprawdę, czy odczuwamy lęk. Nie da się przybrać pozy - podaje przykład Katarzyna Lubbe-Kwaśniak.

Doktor Paweł Zawora, psycholog z Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego, zaznacza, że nie bez powodu szczególnie biznesmeni cenią sobie kontakt z końmi.

- Tacy ludzie, którzy mają własne konie lub często mają z nimi kontakt, inaczej reagują na stresujące sytuacje. Potrafią lepiej podejmować decyzje, gdy jest na to mało czasu - zaznacza dr Paweł Zwora.

Warsztaty z końmi z zakresu rozwoju osobistego, zarządzania ludźmi czy budowania relacji z klientami mogą kosztować firmę nawet 25 tys. zł. Jednak tak jest tylko wtedy, gdy zdecydujemy się wysłać na szkolenie grupę od sześciu do ośmiu osób, która wybierze wysoki standard zakwaterowania. Taką samą grupę ludzi można wysłać na szkolenie z udziałem koni nawet już za 10 tys. zł, jeżeli wystarczą im zwykłe pokoje i menu.

Szkolenie dla jednej osoby to koszt 1,5 tys. zł do 2,5 tys. zł. Cena zależy m.in. od standardu zakwaterowania.