statystyki

Trudna sytuacja może uchronić przedsiębiorcę od opłaty dodatkowej za zwłokę w składkach

autor: Marcin Nagórek26.05.2017, 18:00
przedsiębiorca prawo

W interesie przedsiębiorcy jest więc wykazanie w odwołaniu wszelkich okoliczności związanych z powstaniem zadłużenia składkowegoźródło: ShutterStock

ZUS wszczął przeciwko mnie egzekucję, bo mam poważne zaległości składkowe. Staram się jednak wpłacać co drugi lub trzeci miesiąc pewne kwoty na poczet długu. ZUS jednak wszczął kolejne postępowanie, tym razem o wymierzenie dodatkowej kary za niepłacenie składek, w wysokości 1000 zł. Czy miał ku temu podstawę, skoro zadłużenie nie powstało z mojej winy, ale dlatego, że moi kontrahenci zalegają z płatnościami? Czy mogę używać tego typu argumentu w sporze z ZUS? Słyszałem, że taka opłata jest wymierzana z automatu jak odsetki.

ZUS może wymierzyć płatnikowi dodatkową opłatę do wysokości 100 proc. nieopłaconych składek w razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości. Wynika to z art. 24 ust. 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa). Dla rozstrzygnięcia zadanego pytania trzeba przede wszystkim ustalić charakter takiej opłaty. Już dzięki literalnej wykładni przepisu można ustalić, że ustawodawca przewidział dla ZUS tylko możliwość nałożenia takiej opłaty, a nie obowiązek. W odróżnieniu od odsetek za nieterminowe opłacenie składek konieczność uiszczenia opłaty nie powstaje z mocy prawa, a z mocy uznaniowej decyzji ZUS. W przypadku odsetek nie ma zaś znaczenia, z jakiego powodu powstało opóźnienie. ZUS nie wydaje w tej sprawie żadnej decyzji, nie może też zwolnić płatnika z obowiązku ich zapłaty.

Ważne jest także określenie, czemu służyć ma taka opłata. W orzecznictwie sądowym podkreśla się, że celem wprowadzenia tej instytucji było dyscyplinowanie do należytego wykonania obowiązku terminowego uiszczania składek w należnej wysokości tych płatników, którzy od tego obowiązku się uchylają. Sąd Okręgowy w Lublinie w wyroku z 1 października 2015 r., sygn. akt VII U 1417/14, wyjaśniał, że uchylanie się oznacza rozmyślne niewypełnianie obowiązku przez osoby, które mogą uczynić mu zadość, lecz z przyczyn zawinionych obowiązku tego nie realizują. Dodał również, powołując się na wyrok Sądu Najwyższego z 20 maja 2004 r., sygn. akt II UK 403/03, że opłata dodatkowa stanowi sankcję za niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązku opłacania składek i ma sens jedynie wówczas, gdy – przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności – można oczekiwać, iż spełni ona lub może spełnić założony, dyscyplinujący cel.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane