statystyki

Uprawnienia rodzicielskie w stosunku pracy. Odpowiedzi na najczęściej zdawane pytania

autor: Oliwia Małecka27.05.2017, 14:00
Ojciec z dzieckiem

Pracownik ma prawo do urlopu macierzyńskiego przypadającego po dniu śmierci matki dziecka, nawet jeśli ona sama nie miała prawa do tego urlopu.źródło: ShutterStock

Od chwili wprowadzenia sporych zmian w przepisach o urlopach macierzyńskich i rodzicielskich, czyli od 2 stycznia 2016 r., minął już ponad rok. Nadal jednak ogromna część pytań uczestników szkoleń dotyczy właśnie tej problematyki. Jest to spowodowane m.in. tym, że czasy, gdy występował jedynie klasyczny układ – jeden pracownik i jeden pracodawca – dawno już odeszły do lamusa. Dziś coraz częściej bowiem łączy się pracę dla kilku pracodawców równocześnie czy miksuje umowy o pracę z cywilnoprawnymi kontraktami.

Jednocześnie ustawodawstwo w zakresie rodzicielskich uprawnień pracowników stało się elastyczne. Wybór okresu sprawowania opieki nad dzieckiem może się wahać od 14 tygodni po porodzie (jeśli 6 tygodni urlopu macierzyńskiego zostanie wykorzystane przed porodem) do 84 tygodni (20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 tygodnie rodzicielskiego, który w wyniku łączenia z pracą na 1/2 etatu wydłuża się do 64 tygodni). Choć w tym ostatnim przypadku jedynie przez 20 tygodni rodzic będzie w stanie być dla dziecka na wyłączność, bo przez pozostały czas będzie już łączył opiekę z pracą. Pewnym osiągnięciem jest też umożliwienie skorzystania z części uprawnień rodzicielskich przez ojca, zwłaszcza w sytuacji porzucenia dziecka czy niemożności sprawowania opieki przez niepełnosprawną matkę dziecka. Dziś ojciec może skorzystać z urlopu macierzyńskiego po śmierci matki dziecka nawet wówczas, gdy zmarła nie miała do niego prawa.

Podwyższanie zasiłku macierzyńskiego, obliczanie wydłużenia urlopów rodzicielskich i łączenie ich z pracą czy też zwolnienia z opłacania niektórych składek to jednak dla kadrowych prawdziwa łamigłówka.

Czy zgodzić się na powrót do pracy

PROBLEM W trakcie urlopu rodzicielskiego pracownica złożyła wniosek o łączenie ostatnich 10 tygodni tego urlopu z pracą na 1/2 etatu. W międzyczasie zatrudniliśmy na jej stanowisku inną osobę, na podstawie umowy na czas określony w celu zastępstwa, na pełen etat. Przy częściowym powrocie pracownicy do pracy sytuacja się komplikuje. Nie wiemy, co zrobić z osobą ją zastępującą, a na tym stanowisku nie potrzebujemy dwóch pracowników. Czy możemy nie zgodzić się na łączenie rodzicielskiego z pracą?


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane