statystyki

Uprawnienia rodzicielskie w stosunku pracy. Odpowiedzi na najczęściej zdawane pytania

autor: Oliwia Małecka27.05.2017, 14:00
Ojciec z dzieckiem

Pracownik ma prawo do urlopu macierzyńskiego przypadającego po dniu śmierci matki dziecka, nawet jeśli ona sama nie miała prawa do tego urlopu.źródło: ShutterStock

Od chwili wprowadzenia sporych zmian w przepisach o urlopach macierzyńskich i rodzicielskich, czyli od 2 stycznia 2016 r., minął już ponad rok. Nadal jednak ogromna część pytań uczestników szkoleń dotyczy właśnie tej problematyki. Jest to spowodowane m.in. tym, że czasy, gdy występował jedynie klasyczny układ – jeden pracownik i jeden pracodawca – dawno już odeszły do lamusa. Dziś coraz częściej bowiem łączy się pracę dla kilku pracodawców równocześnie czy miksuje umowy o pracę z cywilnoprawnymi kontraktami.

Jednocześnie ustawodawstwo w zakresie rodzicielskich uprawnień pracowników stało się elastyczne. Wybór okresu sprawowania opieki nad dzieckiem może się wahać od 14 tygodni po porodzie (jeśli 6 tygodni urlopu macierzyńskiego zostanie wykorzystane przed porodem) do 84 tygodni (20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 tygodnie rodzicielskiego, który w wyniku łączenia z pracą na 1/2 etatu wydłuża się do 64 tygodni). Choć w tym ostatnim przypadku jedynie przez 20 tygodni rodzic będzie w stanie być dla dziecka na wyłączność, bo przez pozostały czas będzie już łączył opiekę z pracą. Pewnym osiągnięciem jest też umożliwienie skorzystania z części uprawnień rodzicielskich przez ojca, zwłaszcza w sytuacji porzucenia dziecka czy niemożności sprawowania opieki przez niepełnosprawną matkę dziecka. Dziś ojciec może skorzystać z urlopu macierzyńskiego po śmierci matki dziecka nawet wówczas, gdy zmarła nie miała do niego prawa.

Podwyższanie zasiłku macierzyńskiego, obliczanie wydłużenia urlopów rodzicielskich i łączenie ich z pracą czy też zwolnienia z opłacania niektórych składek to jednak dla kadrowych prawdziwa łamigłówka.

Czy zgodzić się na powrót do pracy

PROBLEM W trakcie urlopu rodzicielskiego pracownica złożyła wniosek o łączenie ostatnich 10 tygodni tego urlopu z pracą na 1/2 etatu. W międzyczasie zatrudniliśmy na jej stanowisku inną osobę, na podstawie umowy na czas określony w celu zastępstwa, na pełen etat. Przy częściowym powrocie pracownicy do pracy sytuacja się komplikuje. Nie wiemy, co zrobić z osobą ją zastępującą, a na tym stanowisku nie potrzebujemy dwóch pracowników. Czy możemy nie zgodzić się na łączenie rodzicielskiego z pracą?


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane