Emerytowany strażak, który stał się właścicielem domu jednorodzinnego, ma obowiązek zwolnić dotychczas użytkowane mieszkanie służbowe – tak uznał WSA.
Powodem sporu było mieszkanie służbowe w Warszawie, z którego strażak korzystał od 1999 r. W marcu 2016 r. komendant główny Państwowej Straży Pożarnej wezwał go do zwolnienia go w ciągu 6 miesięcy. Ten jednak nie chciał go opuścić i poprosił o ponowne rozpatrzenie sprawy.
W czerwcu ubiegłego roku komendant utrzymał swoją wcześniejszą decyzję. Podstawą do jej wydania był art. 81 ust. 1 pkt 3 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1340 r. ze zm.). Zgodnie z nim decyzję administracyjną o zwolnieniu lokalu mieszkalnego wydaje się w przypadku uzyskania przez strażaka lub jego małżonka w miejscu pełnienia służby (lub w miejscowości pobliskiej) tytułu prawnego do innego mieszkania lub domu. W decyzji wskazano, że zamieszkujący mieszkanie służbowe przeszedł na emeryturę w 2008 r. i na tej podstawie ma prawo do korzystania z lokalu służbowego o powierzchni od 35 mkw. do 50 mkw. Tymczasem dom, który strażak wybudował, ma powierzchnię użytkową 192,3 mkw., (w tym garaż 21,8 mkw.). Emerytowany funkcjonariusz próbował przekonać PSP, że powierzchnia mieszkalna, z której korzysta rodzina, jest mniejsza niż przysługująca mu tzw. norma zaludnienia (czyli mniej niż 35 mkw.). Zakwestionował inwentaryzację domu przygotowaną przez inspektora nadzoru budowlanego. Z dokumentu wynikało bowiem, że powierzchnia mieszkalna pokoi przekracza 35 mkw. Tym samym zainteresowany traci prawo do mieszkania służbowego.
Sprawa trafiła do WSA. Sędziowie, oddalając skargę, wskazali, że nie ma żadnych wątpliwości, że dom należący do emerytowanego strażaka i jego żony został oddany do użytku w 2011 r. Kwestią sporną była tylko jego powierzchnia. Zainteresowany domagał się bowiem, żeby część pomieszczeń służących rodzinie nie była zaliczona do powierzchni mieszkalnej (nie chciał doliczyć jadalni jako pokoju).
Sędziowie wskazali, że nie ma racji i organ trafnie zakwalifikował jadalnię o powierzchni 29,4 mkw. jako powierzchnię mieszkalną domu jednorodzin- nego (pokój w rozumieniu art. 76 ust. 2 ustawy o PSP). Tym samym łączna powierzchnia mieszkalna domu wynosi 63,2 mkw., a zatem spełnia normy zaludnienia i mieszkanie służbowe mężczyźnie się nie należy.
Sąd potwierdził, że jadalnia zalicza się do powierzchni mieszkalnej domu
ORZECZNICTWO
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 6 kwietnia 2017 r., sygn. akt II SA/Wa 1440/16).