statystyki

Będą jednolite zasady weryfikacji kryteriów dochodowych

autor: Michalina Topolewska24.05.2017, 07:36; Aktualizacja: 24.05.2017, 11:47
Zmiana progów uprawniających do świadczeń rodzinnych będzie się odbywać bez udziału Rady Dialogu Społecznego (RDS). Ich wzrost będzie zależał od decyzji rządu.

Zmiana progów uprawniających do świadczeń rodzinnych będzie się odbywać bez udziału Rady Dialogu Społecznego (RDS). Ich wzrost będzie zależał od decyzji rządu.źródło: ShutterStock

Zmiana progów uprawniających do świadczeń rodzinnych będzie się odbywać bez udziału Rady Dialogu Społecznego (RDS). Ich wzrost będzie zależał od decyzji rządu.

Taką zmianę ma zawierać przygotowywany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt nowelizacji trzech ustaw: o świadczeniach rodzinnych, o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oraz o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (został wpisany do planu prac legislacyjnych rządu). Obecnie każda z nich przewiduje odrębny sposób weryfikacji zarówno kwot świadczeń, jak i kryteriów uprawniających do ich uzyskania.

W przypadku świadczeń rodzinnych, do których należą m.in. zasiłek rodzinny i dodatki, becikowe oraz zasiłek pielęgnacyjny, weryfikacja progów i wysokości świadczeń odbywa się co trzy lata. Zgodnie z przyjętą procedurą w roku waloryzacji do 15 maja rząd przedstawia RDS swoje propozycje w tym zakresie. Są one potem uzgadniane z partnerami społecznymi, którzy powinni podjąć decyzję do 15 czerwca. Jeśli dojdzie do porozumienia, nowe kryteria i kwoty świadczeń są ogłaszane w obwieszczeniu nie później niż 15 sierpnia. Natomiast w przypadku gdy propozycje podwyżek nie zyskają akceptacji RDS, progi są wskazywane w rządowym rozporządzeniu. W ten sam sposób weryfikowana jest także kwota zasiłku dla opiekuna.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • ja(2017-05-25 13:06) Zgłoś naruszenie 02

    Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych wegetujący za 520,00 zł miesięcznie czekają na podwyżki!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane