statystyki

Opieka nad starszymi, aktywizacja kobiet. Nowe wyzwania polityki prorodzinnej

autor: Łukasz Guza17.05.2017, 07:44; Aktualizacja: 17.05.2017, 08:34
Uczestnicy debaty wskazali ułomności dotychczasowej polityki prorodzinnej.

Uczestnicy debaty wskazali ułomności dotychczasowej polityki prorodzinnej.źródło: ShutterStock

Wsparcie związane z opieką nad starszymi i niesamodzielnymi krewnymi, aktywizacja zawodowa kobiet, zwiększenie udziału mężczyzn w zadaniach rodzicielskich, dopasowanie wsparcia do zróżnicowanych potrzeb opiekunów. To cele, jakie w przyszłości powinna realizować polityka prorodzinna i społeczna. Okazją do ich przypomnienia była konferencja „O racjonalną politykę rodzinną. Rodzina formacją niezastąpioną?” zorganizowana przez Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” oraz Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS).

– Odpowiednie wsparcie to kwestia wyboru – sami możemy decydować o tym, jak i komu pomagać. Ale żeby zaspokoić zróżnicowane potrzeby rodzin konieczna jest cała gama form pomocy. Chodzi nie tylko o transfery świadczeń, ale także zapewnienie dostępności usług – podkreśliła prof. Bożena Balcerzak-Paradowska z Zakładu Problemów Rodziny IPiSS, obchodząca jubileusz 45-lecia pracy naukowo-badawczej.

Uczestnicy debaty wskazali ułomności dotychczasowej polityki prorodzinnej. Zaliczyli do nich m.in. brak długofalowej strategii państwa, niedostrzeganie problemów na wszystkich etapach życia rodziny (np. brak odpowiedniej pomocy w zakresie opieki nad starszymi), niedostosowanie do potrzeb dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, brak monitorowania skuteczności konkretnych zmian (np. wydłużania urlopów lub wprowadzania nowych rodzajów płatnej opieki).


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane