statystyki

Opieka nad starszymi, aktywizacja kobiet. Nowe wyzwania polityki prorodzinnej

autor: Łukasz Guza17.05.2017, 07:44; Aktualizacja: 17.05.2017, 08:34
Uczestnicy debaty wskazali ułomności dotychczasowej polityki prorodzinnej.

Uczestnicy debaty wskazali ułomności dotychczasowej polityki prorodzinnej.źródło: ShutterStock

Wsparcie związane z opieką nad starszymi i niesamodzielnymi krewnymi, aktywizacja zawodowa kobiet, zwiększenie udziału mężczyzn w zadaniach rodzicielskich, dopasowanie wsparcia do zróżnicowanych potrzeb opiekunów. To cele, jakie w przyszłości powinna realizować polityka prorodzinna i społeczna. Okazją do ich przypomnienia była konferencja „O racjonalną politykę rodzinną. Rodzina formacją niezastąpioną?” zorganizowana przez Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” oraz Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS).

– Odpowiednie wsparcie to kwestia wyboru – sami możemy decydować o tym, jak i komu pomagać. Ale żeby zaspokoić zróżnicowane potrzeby rodzin konieczna jest cała gama form pomocy. Chodzi nie tylko o transfery świadczeń, ale także zapewnienie dostępności usług – podkreśliła prof. Bożena Balcerzak-Paradowska z Zakładu Problemów Rodziny IPiSS, obchodząca jubileusz 45-lecia pracy naukowo-badawczej.

Uczestnicy debaty wskazali ułomności dotychczasowej polityki prorodzinnej. Zaliczyli do nich m.in. brak długofalowej strategii państwa, niedostrzeganie problemów na wszystkich etapach życia rodziny (np. brak odpowiedniej pomocy w zakresie opieki nad starszymi), niedostosowanie do potrzeb dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, brak monitorowania skuteczności konkretnych zmian (np. wydłużania urlopów lub wprowadzania nowych rodzajów płatnej opieki).


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane