statystyki

Bezrobotni: Stypendium z unijnego stażu będzie dochodem

autor: Michalina Topolewska16.05.2017, 07:52; Aktualizacja: 16.05.2017, 09:05
złotówka, pieniądze, moneta, oszczędności

Co do zasady jest bowiem tak, że osobie bezrobotnej, która jest skierowana przez powiatowy urząd pracy na staż, przysługuje miesięczne stypendium, pokrywane z pieniędzy Funduszu Pracy (FP)źródło: ShutterStock

 Świadczenie uzyskiwane przez bezrobotnego, który uczestniczy w stażu finansowanym ze środków UE, będzie wliczało się do kryterium dochodowego uprawniającego do zasiłku rodzinnego oraz 500 zł na pierwsze dziecko.

Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1518 ze zm.). Jedna z proponowanych w nim zmian dotyczy grupy dochodów nieopodatkowanych, które są uwzględniane przy weryfikowaniu tego, czy rodzina spełnia kryterium do otrzymywania zasiłku na dzieci. Ich katalog ma zostać od 1 sierpnia br. (kiedy będzie można składać wnioski na nowy okres wypłaty świadczeń) rozszerzony o zasiłki lub stypendia dla bezrobotnych pokrywane ze środków UE. Co do zasady jest bowiem tak, że osobie bezrobotnej, która jest skierowana przez powiatowy urząd pracy na staż, przysługuje miesięczne stypendium, pokrywane z pieniędzy Funduszu Pracy (FP). W związku z tym, że jest od niego odprowadzany podatek, to jego kwota stanowi dochód rodziny i jest wliczana do kryterium.

Jednak inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy bezrobotny rodzic odbywa staż w ramach realizacji unijnego projektu. Kwota stypendium jest wówczas pokrywana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, ale na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych jest to świadczenie zwolnione z podatku. Jednocześnie w związku z tym, że takie stypendium nie było do tej pory wymienione wśród dochodów nieopodatkowanych, gminy nie miały podstaw do tego, aby brać je pod uwagę przy sprawdzaniu kryterium.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • Agata(2017-08-21 19:30) Zgłoś naruszenie 52

  z tego co informują pracownicy MOPSu staz z Funduszy Europejskich liczy się do dochodu na 500 plus, ale najlepsze jest to, ze do Urzedu Skarowego nie. Jak wiec rozuiec taka ustawe. Gmina ma inne kryteria? Bardziej chyb,a by zalezalo US, zeby odprowadzic podatek za np sta,z niz Gminie ... Dziwny ten nasz kraj..

  Odpowiedz
 • ww(2017-05-16 11:04) Zgłoś naruszenie 34

  Artykuł już chyba nie aktualny bowiem stypendium stażowe z Funduszu Pracy też zostało zwolnione z podatku rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów ( z dnia 26 kwietnia 2017 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od stypendiów otrzymanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ) i to z datą od 1 stycznia 2016 roku.

  Odpowiedz
 • AGA(2019-02-05 07:59) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli pobieram pieniądze z stażu i nadal nie przekraczam progu dochodowego na 500+jak i na rodzinne czy również muszę głosić do mopsu?--- MNIE TEŻ TO INTERESUJE PYTANIE

  Odpowiedz
 • Mrg(2018-12-11 12:45) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli pobieram pieniądze z stażu i nadal nie przekraczam progu dochodowego na 500+jak i na rodzinne czy również muszę głosić do mopsu?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane