statystyki

Ubezpieczenia społeczne: Współpraca ze wspólnikiem spółki z o.o. jest niemożliwa

autor: Paulina Szewioła15.05.2017, 19:00
ZUS

ZUS uznał, że po przekształceniu działalności żona wnioskodawcy nie będzie podlegać ubezpieczeniom jako osoba współpracująca, gdyż nie jest możliwe podjęcie współpracy z jednoosobowym wspólnikiem spółki z o.o.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą. Pomagała mu żona, która organizowała i wdrażała działania marketingowe. Została ona zgłoszona do ubezpieczenia społecznego jako osoba współpracująca w rozumieniu art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 963).

W międzyczasie zaszła jednak w ciążę i ze względu na komplikacje zdrowotne przebywała na zwolnieniu. Jej mąż postanowił natomiast przekształcić formę prowadzonej przez siebie działalności w jednoosobową spółkę z o.o., w której będzie jedynym wspólnikiem.

Miał jednak wątpliwości, czy po zmianie jego żona, która tymczasowo nie pracuje, nadal będzie podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i dobrowolnemu chorobowemu jako osoba współpracująca.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane