statystyki

Ubezpieczenia społeczne: Współpraca ze wspólnikiem spółki z o.o. jest niemożliwa

autor: Paulina Szewioła15.05.2017, 19:00
ZUS

ZUS uznał, że po przekształceniu działalności żona wnioskodawcy nie będzie podlegać ubezpieczeniom jako osoba współpracująca, gdyż nie jest możliwe podjęcie współpracy z jednoosobowym wspólnikiem spółki z o.o.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą. Pomagała mu żona, która organizowała i wdrażała działania marketingowe. Została ona zgłoszona do ubezpieczenia społecznego jako osoba współpracująca w rozumieniu art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 963).

W międzyczasie zaszła jednak w ciążę i ze względu na komplikacje zdrowotne przebywała na zwolnieniu. Jej mąż postanowił natomiast przekształcić formę prowadzonej przez siebie działalności w jednoosobową spółkę z o.o., w której będzie jedynym wspólnikiem.

Miał jednak wątpliwości, czy po zmianie jego żona, która tymczasowo nie pracuje, nadal będzie podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i dobrowolnemu chorobowemu jako osoba współpracująca.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane