statystyki

Termin wypłaty wynagrodzeń wpływa na obliczanie zasiłków

autor: Izabela Nowacka11.05.2017, 10:33; Aktualizacja: 11.05.2017, 12:00
pieniądze

Zdarza się, że w jednej firmie obowiązuje więcej niż jeden termin wypłat wynagrodzeńźródło: ShutterStock

Pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad chorym dzieckiem za okres od 28 kwietnia do 5 maja. Wynagrodzenia są u nas płatne ostatniego dnia miesiąca, a miesięczne premie 10. dnia miesiąca następnego. Problem w tym, że premia za marzec nie została jeszcze wypłacona. Zasiłek za cały okres chcemy wypłacić 10 maja i wtedy nastąpi też wypłata dwóch premii – za marzec i kwiecień. Jak ustalić podstawę do zasiłku opiekuńczego, skoro na dzień sporządzania listy płacowej (8 maja) nie będzie jeszcze wypłaty tych premii?

Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego za 8 dni należy ustalić z wynagrodzeń wypłaconych za okres od kwietnia 2016 r. do marca 2017 r. oraz z premii wypłaconych za ten sam okres, przy czym premia za luty 2017 r. wypłacona 10 marca powinna być przyjęta w podwójnej wysokości. [ramka]

Podstawę wymiaru zasiłków, w tym opiekuńczego, stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Podstawa wymiaru może byc´ też ustalona z okresu krótszego, jeśli okres ubezpieczenia (zatrudnienia) nie sięga 12 miesięcy wstecz. Jeżeli więc niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych, podstawę wymiaru zasiłku ustala się, przyjmując przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe zatrudnienia. Miesiąc, w kto´rym pracownik został zatrudniony od pierwszego roboczego dnia miesiąca, traktuje się jako pełny kalendarzowy miesiąc zatrudnienia i wynagrodzenie za ten miesiąc przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku.

Za wynagrodzenie uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku uważa się przycho´d pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz chorobowe finansowanych ze s´rodko´w pracownika (łącznie 13,71 proc.).

Podstawę zasiłkową tworzy wynagrodzenie wypłacone za odpowiednią liczbę miesięcy (12 lub mniej). Oznacza to, że:


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane