statystyki

Chorobowe pozbawia pensji za czas pozostawania bez etatu

11.05.2017, 18:00
lekarz, gorączka, choroba

W okresie pobierania świadczeń z ubezpieczenia chorobowego z powodu niezdolności do wykonywania obowiązków pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie, gdyż to właśnie te świadczenia mają mu w tym okresie rekompensować utratę zarobku.źródło: ShutterStock

Firma wypowiedziała umowę pracownikowi, który był objęty ochroną przedemerytalną. Wyrokiem sądu został on jednak przywrócony do pracy, którą niezwłocznie podjął. Jednocześnie wystąpił do pracodawcy o wypłacenie mu wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez zatrudnienia. Zatrudniający odmówił, wskazując, że płaca mu się nie należy, gdyż w okresie pozostawania bez pracy pobierał on zasiłek chorobowy, a następnie świadczenie rehabilitacyjne ze względu na niezdolność do wykonywania obowiązków. Czy firma miała rację?

Piotr Nietrzpiel radca prawny, Kancelaria Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy:

Stanowisko pracodawcy w przedstawionej sytuacji jest słuszne. Podwładnemu, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do niej, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez zatrudnienia. Tak wynika z art. 47 k.p. W przypadku pracownika, który jest objęty ochroną przedemerytalną (art. 39 k.p.), płaca przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy. Brzmienie powyższego przepisu może sugerować, że pracownik ma prawo otrzymać wynagrodzenie również w wypadku, gdy pomiędzy rozwiązaniem umowy a ponownym podjęciem pracy pobierał świadczenia związane z brakiem zdolności do wykonywania obowiązków. Otrzymywanie tych środków nie zmienia bowiem faktu, że pozostawał on wtedy bez etatu.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

  • PRACOWNIK(2017-05-13 15:57) Zgłoś naruszenie 10

    Do Ewy.To niej jest cwaniactwo pracownika,tylko pracodawcy który łamie prawo pracy i nic za to niema.Powinny być wysokie kary pieniężne dla pracodawców i było by OK.

    Odpowiedz
  • Ewa(2017-05-12 06:40) Zgłoś naruszenie 02

    To przykład cwaniactwa. Poszedł na zwolnienie, bo był chory, a teraz wstecznie ozdrowial?

    Odpowiedz
  • Joanna(2018-11-21 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    To ciekawe, bo ja natrafiłam na inne interpretacje, które bardziej mnie przekonują: za okres przebywania na zwolnieniach lekarskich nie przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez zatrudnienia. Nie można otrzymać za czas choroby i wynagrodzenie za pracę i zasiłek chorobowy. To logiczne.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane