statystyki

Chorobowe pozbawia pensji za czas pozostawania bez etatu

11.05.2017, 18:00
lekarz, gorączka, choroba

W okresie pobierania świadczeń z ubezpieczenia chorobowego z powodu niezdolności do wykonywania obowiązków pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie, gdyż to właśnie te świadczenia mają mu w tym okresie rekompensować utratę zarobku.źródło: ShutterStock

Firma wypowiedziała umowę pracownikowi, który był objęty ochroną przedemerytalną. Wyrokiem sądu został on jednak przywrócony do pracy, którą niezwłocznie podjął. Jednocześnie wystąpił do pracodawcy o wypłacenie mu wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez zatrudnienia. Zatrudniający odmówił, wskazując, że płaca mu się nie należy, gdyż w okresie pozostawania bez pracy pobierał on zasiłek chorobowy, a następnie świadczenie rehabilitacyjne ze względu na niezdolność do wykonywania obowiązków. Czy firma miała rację?

Piotr Nietrzpiel radca prawny, Kancelaria Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy:

Stanowisko pracodawcy w przedstawionej sytuacji jest słuszne. Podwładnemu, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do niej, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez zatrudnienia. Tak wynika z art. 47 k.p. W przypadku pracownika, który jest objęty ochroną przedemerytalną (art. 39 k.p.), płaca przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy. Brzmienie powyższego przepisu może sugerować, że pracownik ma prawo otrzymać wynagrodzenie również w wypadku, gdy pomiędzy rozwiązaniem umowy a ponownym podjęciem pracy pobierał świadczenia związane z brakiem zdolności do wykonywania obowiązków. Otrzymywanie tych środków nie zmienia bowiem faktu, że pozostawał on wtedy bez etatu.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • PRACOWNIK(2017-05-13 15:57) Zgłoś naruszenie 10

  Do Ewy.To niej jest cwaniactwo pracownika,tylko pracodawcy który łamie prawo pracy i nic za to niema.Powinny być wysokie kary pieniężne dla pracodawców i było by OK.

  Odpowiedz
 • Ewa(2017-05-12 06:40) Zgłoś naruszenie 02

  To przykład cwaniactwa. Poszedł na zwolnienie, bo był chory, a teraz wstecznie ozdrowial?

  Odpowiedz
 • Joanna(2018-11-21 09:26) Zgłoś naruszenie 00

  To ciekawe, bo ja natrafiłam na inne interpretacje, które bardziej mnie przekonują: za okres przebywania na zwolnieniach lekarskich nie przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez zatrudnienia. Nie można otrzymać za czas choroby i wynagrodzenie za pracę i zasiłek chorobowy. To logiczne.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane