statystyki

Kontrakty menedżerskie: ZUS sobie, a sądy sobie

autor: Paulina Szewioła04.05.2017, 08:00; Aktualizacja: 04.05.2017, 08:58
ZUS

Szyki organowi rentowemu krzyżują sądy.źródło: ShutterStock

Ostatnie wyroki Sądu Najwyższego wskazują, że powoli kształtuje się jednolita linia orzecznicza w zakresie oskładkowania umów menedżerskich w zbiegu z prowadzoną działalnością gospodarczą. I jest ona odmienna od podejścia organu rentowego.

Choć do tej pory w przepisach kodeksu cywilnego kontrakt menedżerski nie został uregulowany, to jego zdefiniowanie nie nastręcza już większych problemów. Ustawodawcę w tym zakresie wyręczyła judykatura. W wyroku SN z 12 listopada 2014 r. (I UK 126/14) przyjęto, że usługobiorcy w ramach takiego kontraktu traktowani są jako zleceniobiorcy. Jest to bowiem rodzaj umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy o zleceniu.

Sądy generalnie zgodnie uznają również, że umowa agencyjna, umowa-zlecenie lub inna umowa o świadczenie usług, która wykonywana jest w ramach prowadzonej przez ubezpieczonego działalności gospodarczej, nie stanowi odrębnego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. W takim przypadku podstawą do ubezpieczenia jest sama działalność. Zasada ta nie odnosi się jednak do menedżerów.

– Argumenty organu rentowego sprowadzają się do twierdzenia, że w przypadku kadry menedżerskiej, otrzymującej najczęściej bardzo wysokie wynagrodzenie, wybór działalności gospodarczej jako podstawy oskładkowania jest pozorny i stanowi obejście prawa – tłumaczy adw. Hubert Hajduczenia z DLA Piper. Zwraca również uwagę, że ZUS często argumentuje, iż objęcie ubezpieczeniem z tytułu działalności zamiast kontraktu menedżerskiego jest niemożliwe, gdy usługi są świadczone tylko na rzecz jednego podmiotu. Z definicji powinna ona bowiem obejmować szerszy krąg kontrahentów. W jego ocenie takie podejście organu nie ma oparcia w przepisach prawa. – Wolność gospodarcza jest zagwarantowana konstytucyjnie i może podlegać wyłącznie uzasadnionym ograniczeniom wyrażonym wprost w ustawie. Nie można wprowadzać, jak to robi organ rentowy, restrykcji niewynikających z obowiązujących przepisów – wskazuje adwokat.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane