MRPiPS proponuje uszczelnienie programu 500 plus. Co się zmieni?

27.04.2017, 20:50; Aktualizacja: 27.04.2017, 20:58
W projekcie przewidziano wprowadzenie zmian, które ułatwią zakładanie i prowadzenie instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech.

W projekcie przewidziano wprowadzenie zmian, które ułatwią zakładanie i prowadzenie instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Sławomir Kamiński Agencja Gazeta

W ramach uszczelniania zasad przyznawania świadczenia "Rodzina 500 plus", MRPiPS proponuje m.in. możliwość weryfikowania warunku zamieszkiwania w Polsce oraz doprecyzowanie przepisów dot. przyznawania świadczenia osobom deklarującym samotne wychowywanie dziecka.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (14)

  • Inspektor Pracy(2017-04-27 22:56) Zgłoś naruszenie 150

    ! Obawiam się ,że 500+ rozdano kosztem ludzi spracowanych od 15r zycia, że rozdano kosztem tych co pracowali także dodatkowo w soboty i święta ponad-ustawowo jak to praktykowano za komuny oraz w szkodliwych i nieb warunkach pracy ukradzionych wstecznie Ustawą POmostową . Ci pracownicy zamiast po 40 latach a nawet 47 pracy iść na emerytury jak obiecał Piotr Duda mają obecnie wydłużony wiek pracy z 60 na 65 r zycia i zamiennie obiecano Im kompensaty ale jeżeli dożyją! Podstawa prawna:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656 z póz zmianami. .........Czy zgadzacie się i na to aby mężczyźni którzy utracili prace mając co najmniej 40 –może nawet z 49 letnim stażem pracy chodzili po śmietnikach tylko dlatego, że nie mają jeszcze 65r życia gdy kobieta z 25 latami pracy może odchodzić na emeryturę w wieku 60 lat patrząc jak ten starszy wiekiem i stażem pracy " bidula" grzebie na coś do picia?... Czy wiek emerytalny kobiety i mężczyzny nie powinien być co najmniej równy.? może jednakowo niski skoro maja długi staz pracy ......gdzie tu jest sprawiedliwość? to obecne prawo już dawno to absurd.! ....Rząd PIS odpowiedział.. że taka jest ustawa i nikt z rządu nie zamierza jej zmienić. Pamietacie kiedyś w calkiem niedawnej jeszcze przeszłości też ktoś uchwalił Ustawy (Norymberskie)... pozwalały zabijać także pracą ! Czy takie prawo niezgodne z Konstytucja RP i bezduszne można równie szanować? Czy uczciwiej jest rozdawać 500+ ,czy sprawiedliwiej jest może najpierw spłacić najdłużej zatrudnianych którzy niewątpliwie na te pieniądze zapracowali?a co z tymi którzy w dodatku mieli długie lata przepracowane w szkodl i nieb warunkach pracy ukradzionych Im wstecznie Ustawą POmostową tylko dlatego iz na 98r byli młodsi niz roczniki z 58roku

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • KRAKUS(2017-04-27 23:21) Zgłoś naruszenie 36

    Szanowna Pani Minister Rafalska oraz Panie V-ce Ministrze Marczuk. Proszę dać już spokój z tym świadczeniem 500+ i nie wymyślać uszczelnień, zmian, nowelizacji itp. Słyszałem ja i słyszała to cała Polska z wypowiedzi Grzegorza Schetyny czy Ewy Kopacz, że Platforma ma kompletny gotowy, program ze ,,swiadczeniami dla wszysytkich dzieci i to po 1000 zł na głowę. Ja już nie mogę doczekać się odsunięcia od władzy PIS-u i przejęcia władzy przez prawdziwych fachowców z PO. Scenariusz zmian jest już pisany w Brukseli przez D Tuska i jego zaufany sztab. Musimy jeszcze trochę wytrzymać Musi też nam starczyć tylko 500+ i to na jedno dziecko. Pod żyrandol w Belwederze wprowadzi się nasz były najukochańszy najmądrzejszy premier D Tusk i wszyscy będziemy żyli weseli i w dostatku. W TV będziemy śledzili komisje śledcze, kapturowe, sądowe z rozliczania obecnie rządzącej ekipy za zrujnowanie finansowe,gospodarcze i demokratyczne Naszego Kraju.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • matka dzieci spoza kryterium(2017-04-27 23:35) Zgłoś naruszenie 64

    To może skoro zmiany w opiece naprzemiennej, to warto pomyśleć o dzieciach spoza kryterium. Taki przypadek mam: Ojciec zalega z alimentami na dwójkę dzieci na kwotę 78 tysięcy. Matka pracuje, przekracza próg, Fundusz Alimentacyjny nie dla niej, rodzinne się nie należy, ponownie bo pracuje. Może warto by wprowadzić zmiany takie, aby w takich przypadkach matka otrzymała pomoc w postaci 500+ na dwoje dzieci? Przecież się stara, mogłaby rzucić pracę, wtedy dostałaby alimenty z FA, 500+ razy 2, ale woli pracować - chociaż tak pomóżcie. To Sądy, policja i prokuratura nie mogą go namierzyć od 2013 roku.

    Odpowiedz
  • świat się śmieje(2017-04-28 10:04) Zgłoś naruszenie 110

    Chcą "uszczelniać " kiedy wszyscy dawno mają ich gdzieś, bo kombinują jak mogą . Wiele osób pracuje na czarno w rozwiniętych krajach UE, a żona w Polsce pobiera 500+ na pierwsze dziecko i kolejne. Sporo osób wykazuje stratę na działalności i pobiera wszystkie możliwe świadczenia łacznie z 500+, to samo dot. szarej strefy. Ludzi można zrozumieć, bo ja wypłacają zarabiającym po 20tys, to dlaczego oni mają nie mieć? Jak to mówią - na każdy zamek znajdzie się odpowiedni wytrych. A więc kombinują i się śmieją z tego całego bałaganu. W Niemczech też są dopłaty dla dzieci - TYLE ZE DLA WSZYSTKICH i do tego w realnych kwotach, które nie obrażają ludzi pracujących. Tylko w Polsce siedząc w domu można dostac więcej niż pracując.

    Odpowiedz
  • PRACA 500+ (2017-04-29 10:01) Zgłoś naruszenie 70

    TAK JA NIE DOSTAJE 500+ PRZEKROCZYŁO MI 90 zł. .NOOOOO KOLEŻANKA WRACA Z ANGLII REJESTRUJE SIE ZE MA DZIECKO I NIE DOSTAJE ŻADNYCH DOCHODÓW W ANGLII Z KOLEI PRACOWAŁA 8 LAT I ZE WZGLĘDU NA DZIECKO JEST W ANGLII NA MACIERZYŃSKIM I MA MĘŻA TYLKO NIE Z POLSKI I DOSTAJE W POLSCE I W ANGLII . A NASZE PAŃSTWO NIE SPRAWDZA CZY DOSTAJE W ANGLII I JAKI MA DOCHÓD Z MĘŻEM .......................

    Odpowiedz
  • Samotna matka w Belgii(2017-04-29 14:12) Zgłoś naruszenie 90

    W Belgii kazda samotna matka , jesli tylko posiada ubezpieczenie spoleczne /pracujaca, poszukujaca pracy, rencistka lub emerytka jako opiekunka/ otrzymuje zasilek na wszystkie dzieci / zasilki sa progresywne/ plus dodatek na kazde dziecko, przy czym dodatki sa regresywne. Belgia nie premiuje samotnych matek nieposiadajacych ubezpieczenia spolecznego. Moga one korzystac tylko z zasilkow z MOPS. --- W Polsce obowiazauje zasada, czy sie stoi czy sie lezy 500+ sie nalezy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Obywatel (2017-04-29 14:43) Zgłoś naruszenie 70

    Uszczelnienie programu zasilkow rodzinnych do dzieci obywateli i rezydentow przebywajacych w Polsce uwazam za wlasciwe. Podobnie jest podobno we Francji. Poza tym uwazam, ze rodzinne zasilki liniowe nalezy zamienic na progresywne i objac pomoca rowniez pierwsze dziecko.

    Odpowiedz
  • Mowi sie...(2017-04-29 14:55) Zgłoś naruszenie 80

    Mowi sie, ze Polska przeznacza obecnie 3,3% PKB na polityke prorodzinna. Mysle, ze powinna wystarczyc srednia unijna czyli okolo 2,2% PKB, tylko zaadresowana do dzieci rzeczywiscie potrzebujacych wsparcia i do rodzicow posiadajacych ubezpieczenie spoleczne. ---- Rodzicom nieposiadajacym ubezpieczenia spolecznego nie nalezy dawac zasilkow rodzinnych, powinni oni korzystac tylko z MOPS. Patologie trzeba mobilizowac do roboty.

    Odpowiedz
  • basia(2017-04-29 18:30) Zgłoś naruszenie 25

    krakus czy ty jestes tak naiwny ijeszcze wierzysz ze PO cos zrobi dla ludzi oni tylko chca sie dorwac do wladzy.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz