statystyki

Więcej osób skorzysta z karty dużej rodziny

autor: Michalina Topolewska26.04.2017, 08:45; Aktualizacja: 26.04.2017, 09:00
rodzina dzieci

Resort rodziny zakłada, że zmiana przepisów rozszerzająca dostęp do karty ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) zamierza rozszerzyć grupę rodzin uprawnionych do karty dużej rodziny (KDR). Będzie ona przysługiwać wszystkim osobom, które kiedykolwiek miały na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z 5 grudnia 2014 r. o karcie dużej rodziny (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 785 ze zm.) prawo do tego dokumentu mają rodzice oraz ich małżonkowie, jeśli wychowują co najmniej troje dzieci, które nie mają skończonych 18 lub 25 lat, pod warunkiem że uczą się w szkole lub studiują. Te ograniczenia wiekowe nie mają znaczenia tylko wtedy, gdy potomek ma orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Wspomniane wymogi muszą być spełnione w dniu składania wniosku o wydanie KDR. To też oznacza, że osoby, które w momencie wejścia w życie rządowego programu wspierania rodzin wielodzietnych, czyli w czerwcu 2014 r. (od 1 stycznia 2015 r. został zastąpiony ustawą), wprawdzie spełniały kryterium posiadania trójki dzieci, ale nie były one już w przewidzianym przepisami wieku, to nie mogły wystąpić o wyrobienie KDR.

Ta sytuacja ma się jednak zmienić, bo resort chce umożliwić ubieganie się o ten dokument wszystkim rodzicom, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu minimum troje potomków. Tym samym także osoby, których dorosłe dzieci mają już często założone swoje rodziny, będą mogły zgłosić się do gminy z wnioskiem o kartę.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • aloalo(2017-04-26 11:30) Zgłoś naruszenie 20

    30 września 2017 roku skończy się pierwszy wydłużony okres pobierania 500 zł na drugie i kolejne dziecko, portalsamorzadowy.pl, by uzyskać pieniądze w październiku, nowy wniosek należy złożyć najlepiej w sierpniu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane