statystyki

Wykroczenia przeciwko ZUS nie może popełnić odwołany prezes

autor: Marcin Nagórek27.04.2017, 07:25; Aktualizacja: 27.04.2017, 07:29
Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przede wszystkim ustalić stan faktyczny. W praktyce oznacza to konieczność stwierdzenia, że prezes zarządu - obecnie podejrzany o popełnienie wykroczenia - w czasie kontroli nie zasiadał już we władzach spółki mimo istnienia wpisu w KRS.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przede wszystkim ustalić stan faktyczny. W praktyce oznacza to konieczność stwierdzenia, że prezes zarządu - obecnie podejrzany o popełnienie wykroczenia - w czasie kontroli nie zasiadał już we władzach spółki mimo istnienia wpisu w KRS.źródło: ShutterStock

Do 15 listopada 2016 r. byłem prezesem zarządu małej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Obecnie toczy się przeciwko mnie postępowanie przed sądem z inicjatywy ZUS za rzekome udaremnianie kontroli (niewypełnianie obowiązków wynikających z przepisów ubezpieczeniowych), która odbyła się w lutym tego roku. Uważam, że niesłusznie, bo przecież w listopadzie zostałem odwołany, tylko wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym nie został wykreślony. Czy rzeczywiście sąd może uznać, że popełniłem wykroczenie, i skazać mnie na grzywnę?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przede wszystkim ustalić stan faktyczny. W praktyce oznacza to konieczność stwierdzenia, że prezes zarządu - obecnie podejrzany o popełnienie wykroczenia - w czasie kontroli nie zasiadał już we władzach spółki mimo istnienia wpisu w KRS. Powinien to wykazać właśnie prezes w toku postępowania karnego, posługując się stosownymi środkami dowodowymi (np. dokumentem poświadczającym odwołanie z funkcji członka zarządu lub zeznaniami).

Odpowiedzialność za czyny mu zarzucane wynika z art. 98 ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Na jego podstawie ten, kto jako płatnik składek albo osoba zobowiązana do działania w imieniu płatnika udaremnia lub utrudnia przeprowadzenie kontroli, podlega karze grzywny do 5000 zł. Co do zasady więc to na zainteresowanym jako prezesie zarządu spółki normalnie spoczywałby obowiązek jej reprezentacji w trakcie czynności kontrolnych ZUS i dlatego też mogła być rozważana jego ewentualna odpowiedzialność za popełnienie wykroczenia.

W opisywanej sytuacji w dniu planowanej kontroli w KRS widniało nazwisko prezesa, który został już wcześniej odwołany ze stanowiska. Skoro tak, to w toku postępowania sądowego powinien on wykazać, że w tym czasie faktycznie nie pełnił tej funkcji, a w konsekwencji nie był zobowiązany do umożliwienia przeprowadzenia czynności kontrolnych w spółce. Wpis w KRS ma bowiem charakter deklaratywny. Takie stanowisko ma potwierdzenie m.in. w orzecznictwie sądowym. W postanowieniu Sądu Okręgowego w Warszawie z 29 listopada 2016 r., sygn. akt XXIII Gz 929/16, zaznaczono np., że wpis do rejestru dotyczący członków organów osoby prawnej, w tym spółki z o.o., ma charakter deklaratywny, czyli potwierdzający już istniejący stan prawny, który został ukształtowany innym, wcześniejszym zdarzeniem prawnym.


Pozostało jeszcze 33% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane