statystyki

Wykroczenia przeciwko ZUS nie może popełnić odwołany prezes

autor: Marcin Nagórek27.04.2017, 07:25; Aktualizacja: 27.04.2017, 07:29
Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przede wszystkim ustalić stan faktyczny. W praktyce oznacza to konieczność stwierdzenia, że prezes zarządu - obecnie podejrzany o popełnienie wykroczenia - w czasie kontroli nie zasiadał już we władzach spółki mimo istnienia wpisu w KRS.

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przede wszystkim ustalić stan faktyczny. W praktyce oznacza to konieczność stwierdzenia, że prezes zarządu - obecnie podejrzany o popełnienie wykroczenia - w czasie kontroli nie zasiadał już we władzach spółki mimo istnienia wpisu w KRS.źródło: ShutterStock

Do 15 listopada 2016 r. byłem prezesem zarządu małej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Obecnie toczy się przeciwko mnie postępowanie przed sądem z inicjatywy ZUS za rzekome udaremnianie kontroli (niewypełnianie obowiązków wynikających z przepisów ubezpieczeniowych), która odbyła się w lutym tego roku. Uważam, że niesłusznie, bo przecież w listopadzie zostałem odwołany, tylko wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym nie został wykreślony. Czy rzeczywiście sąd może uznać, że popełniłem wykroczenie, i skazać mnie na grzywnę?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przede wszystkim ustalić stan faktyczny. W praktyce oznacza to konieczność stwierdzenia, że prezes zarządu - obecnie podejrzany o popełnienie wykroczenia - w czasie kontroli nie zasiadał już we władzach spółki mimo istnienia wpisu w KRS. Powinien to wykazać właśnie prezes w toku postępowania karnego, posługując się stosownymi środkami dowodowymi (np. dokumentem poświadczającym odwołanie z funkcji członka zarządu lub zeznaniami).

Odpowiedzialność za czyny mu zarzucane wynika z art. 98 ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Na jego podstawie ten, kto jako płatnik składek albo osoba zobowiązana do działania w imieniu płatnika udaremnia lub utrudnia przeprowadzenie kontroli, podlega karze grzywny do 5000 zł. Co do zasady więc to na zainteresowanym jako prezesie zarządu spółki normalnie spoczywałby obowiązek jej reprezentacji w trakcie czynności kontrolnych ZUS i dlatego też mogła być rozważana jego ewentualna odpowiedzialność za popełnienie wykroczenia.

W opisywanej sytuacji w dniu planowanej kontroli w KRS widniało nazwisko prezesa, który został już wcześniej odwołany ze stanowiska. Skoro tak, to w toku postępowania sądowego powinien on wykazać, że w tym czasie faktycznie nie pełnił tej funkcji, a w konsekwencji nie był zobowiązany do umożliwienia przeprowadzenia czynności kontrolnych w spółce. Wpis w KRS ma bowiem charakter deklaratywny. Takie stanowisko ma potwierdzenie m.in. w orzecznictwie sądowym. W postanowieniu Sądu Okręgowego w Warszawie z 29 listopada 2016 r., sygn. akt XXIII Gz 929/16, zaznaczono np., że wpis do rejestru dotyczący członków organów osoby prawnej, w tym spółki z o.o., ma charakter deklaratywny, czyli potwierdzający już istniejący stan prawny, który został ukształtowany innym, wcześniejszym zdarzeniem prawnym.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane