statystyki

Okres wyczekiwania wpływa na liczenie poborów

autor: Izabela Nowacka27.04.2017, 07:38; Aktualizacja: 27.04.2017, 08:21
rekrutacja praca pracownik

Jak obliczyć wynagrodzenie za przepracowaną część maja, skoro wynagrodzenie chorobowe przysługuje tylko za trzy z siedmiu dni zwolnienia w tym miesiącu?źródło: ShutterStock

Pracownik został zatrudniony 5 kwietnia 2017 r. Dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 26 kwietnia do 7 maja. Ze względu na to, że w 2017 r. pracował tylko na umowę-zlecenie bez ubezpieczenia chorobowego, uzyska prawo do wynagrodzenia chorobowego dopiero po upływie okresu wyczekiwania, który upłynie w maju, w trakcie trwania niezdolności do pracy. Jak obliczyć wynagrodzenie za przepracowaną część kwietnia oraz wynagrodzenie wraz z chorobowym za maj? Płaca została ustalona w stawce miesięcznej 2400 zł. Do tego przysługuje premia w wysokości 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego.

ODPOWIEDŹ

Za miesiąc, w którym pracownik miał nieobecność spowodowaną chorobą, przysługuje wynagrodzenie częściowe, które w przypadku stawki w stałej miesięcznej wysokości oblicza się w sposób wskazany w par. 11 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw i dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (dalej: rozporządzenie o wynagrodzeniach).

Zasada ogólna

W celu obliczenia wynagrodzenia ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie chorobowe określone w art. 92 kodeksu pracy (dalej: k.p.), miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez 30 i otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc (par. 11 ust. 1 rozporządzenia o wynagrodzeniach). Ten sam wzór stosuje się w przypadku nieobecności pracownika w pracy, w okresie której pracownikowi przysługuje zasiłek przewidziany w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Zatem opisana metoda działa wówczas, gdy:

1) pracownik ma ustaloną miesięczną stawkę wynagrodzenia i jego składników w stałej wysokości,

2) otrzymał wynagrodzenie chorobowe lub nabył prawo do odpowiednich zasiłków z ubezpieczenia społecznego – chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego oraz z ubezpieczenia wypadkowego.

Wyjątek od reguły


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane