statystyki

Okres wyczekiwania wpływa na liczenie poborów

autor: Izabela Nowacka27.04.2017, 07:38; Aktualizacja: 27.04.2017, 08:21
rekrutacja praca pracownik

Jak obliczyć wynagrodzenie za przepracowaną część maja, skoro wynagrodzenie chorobowe przysługuje tylko za trzy z siedmiu dni zwolnienia w tym miesiącu?źródło: ShutterStock

Pracownik został zatrudniony 5 kwietnia 2017 r. Dostarczył zwolnienie lekarskie na okres od 26 kwietnia do 7 maja. Ze względu na to, że w 2017 r. pracował tylko na umowę-zlecenie bez ubezpieczenia chorobowego, uzyska prawo do wynagrodzenia chorobowego dopiero po upływie okresu wyczekiwania, który upłynie w maju, w trakcie trwania niezdolności do pracy. Jak obliczyć wynagrodzenie za przepracowaną część kwietnia oraz wynagrodzenie wraz z chorobowym za maj? Płaca została ustalona w stawce miesięcznej 2400 zł. Do tego przysługuje premia w wysokości 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego.

ODPOWIEDŹ

Za miesiąc, w którym pracownik miał nieobecność spowodowaną chorobą, przysługuje wynagrodzenie częściowe, które w przypadku stawki w stałej miesięcznej wysokości oblicza się w sposób wskazany w par. 11 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw i dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (dalej: rozporządzenie o wynagrodzeniach).

Zasada ogólna

W celu obliczenia wynagrodzenia ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie chorobowe określone w art. 92 kodeksu pracy (dalej: k.p.), miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez 30 i otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc (par. 11 ust. 1 rozporządzenia o wynagrodzeniach). Ten sam wzór stosuje się w przypadku nieobecności pracownika w pracy, w okresie której pracownikowi przysługuje zasiłek przewidziany w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Zatem opisana metoda działa wówczas, gdy:

1) pracownik ma ustaloną miesięczną stawkę wynagrodzenia i jego składników w stałej wysokości,

2) otrzymał wynagrodzenie chorobowe lub nabył prawo do odpowiednich zasiłków z ubezpieczenia społecznego – chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego oraz z ubezpieczenia wypadkowego.

Wyjątek od reguły


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane