statystyki

TK: Można pozbawić świadczenia rehabilitacyjnego, gdy ubezpieczony pracuje na emeryturze

autor: Paulina Szewioła26.04.2017, 07:15; Aktualizacja: 26.04.2017, 08:56
Zdaniem TK ograniczenie kręgu podmiotów mających prawo do świadczenia rehabilitacyjnego nie może być również postrzegane jako niezgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej.

Zdaniem TK ograniczenie kręgu podmiotów mających prawo do świadczenia rehabilitacyjnego nie może być również postrzegane jako niezgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej.źródło: ShutterStock

Pozbawienie ubezpieczonego świadczenia rehabilitacyjnego w sytuacji, gdy wstrzymano mu wypłatę emerytury z powodu kontynuowania zatrudnienia, jest zgodne z ustawą zasadniczą. Tak uznał Trybunał Konstytucyjny.

Z pytaniem prawnym w tej sprawie wystąpił do TK Sąd Rejonowy w Gliwicach. Miał bowiem wątpliwości, czy art. 18 ust. 7 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 372) jest zgodny z art. 2 w związku z art. 67 ust. 1 ustawy zasadniczej.

Pytanie prawne zapadło na kanwie sprawy M.P., który pracował w spółce akcyjnej w K. W międzyczasie, nadal pozostając aktywnym zawodowo, złożył do ZUS wniosek o emeryturę. Organ rentowy przyznał mężczyźnie świadczenie. Jego wypłatę wstrzymano właśnie ze względu na kontynuowanie zatrudnienia. Jeszcze w trakcie trwania stosunku pracy M.P. uległ wypadkowi i z powodu niezdolności do pracy pobierał zasiłek chorobowy, a następnie świadczenie rehabilitacyjne, ale tylko do czasu, aż w toku kontroli ZUS ustalił, że mężczyzna posiada prawo do emerytury. Wówczas organ rentowy odmówił ubezpieczonemu dalszej wypłaty świadczenia i uchylił swoją wcześniejszą decyzję w tym zakresie. W tej sytuacji M.P. musiał rozwiązać z pracodawcą umowę o pracę i zaczął pobierać emeryturę.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane