statystyki

TK: Można pozbawić świadczenia rehabilitacyjnego, gdy ubezpieczony pracuje na emeryturze

autor: Paulina Szewioła26.04.2017, 07:15; Aktualizacja: 26.04.2017, 08:56
Zdaniem TK ograniczenie kręgu podmiotów mających prawo do świadczenia rehabilitacyjnego nie może być również postrzegane jako niezgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej.

Zdaniem TK ograniczenie kręgu podmiotów mających prawo do świadczenia rehabilitacyjnego nie może być również postrzegane jako niezgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej.źródło: ShutterStock

Pozbawienie ubezpieczonego świadczenia rehabilitacyjnego w sytuacji, gdy wstrzymano mu wypłatę emerytury z powodu kontynuowania zatrudnienia, jest zgodne z ustawą zasadniczą. Tak uznał Trybunał Konstytucyjny.

Z pytaniem prawnym w tej sprawie wystąpił do TK Sąd Rejonowy w Gliwicach. Miał bowiem wątpliwości, czy art. 18 ust. 7 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 372) jest zgodny z art. 2 w związku z art. 67 ust. 1 ustawy zasadniczej.

Pytanie prawne zapadło na kanwie sprawy M.P., który pracował w spółce akcyjnej w K. W międzyczasie, nadal pozostając aktywnym zawodowo, złożył do ZUS wniosek o emeryturę. Organ rentowy przyznał mężczyźnie świadczenie. Jego wypłatę wstrzymano właśnie ze względu na kontynuowanie zatrudnienia. Jeszcze w trakcie trwania stosunku pracy M.P. uległ wypadkowi i z powodu niezdolności do pracy pobierał zasiłek chorobowy, a następnie świadczenie rehabilitacyjne, ale tylko do czasu, aż w toku kontroli ZUS ustalił, że mężczyzna posiada prawo do emerytury. Wówczas organ rentowy odmówił ubezpieczonemu dalszej wypłaty świadczenia i uchylił swoją wcześniejszą decyzję w tym zakresie. W tej sytuacji M.P. musiał rozwiązać z pracodawcą umowę o pracę i zaczął pobierać emeryturę.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane