statystyki

Agencje pracy tymczasowej z nowymi obowiązkami

autor: Łukasz Guza20.04.2017, 06:49; Aktualizacja: 20.04.2017, 07:36
Paradoksalnie problem mogą mieć ci pośrednicy, którzy świadczą usługi dla pracodawców państwowych

Paradoksalnie problem mogą mieć ci pośrednicy, którzy świadczą usługi dla pracodawców państwowychźródło: ShutterStock

Prowadzenie ewidencji zatrudnionych i przekazanie danych kontaktowych to tylko przykładowe zmiany w prawie, jakie w okresie wakacyjnym muszą wdrożyć pośrednicy i ich klienci.

W okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia agencje i firmy korzystające z ich usług będą musiały pamiętać o co najmniej czterech ważnych terminach. Wszystko przez nowelizację ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, którą właśnie zajmuje się Senat. Pierwsza ważna data to 1 czerwca 2017 r. – wtedy ma wejść w życie ustawa. Od tego momentu pośrednicy i pracodawcy użytkownicy muszą spełniać niektóre nowe wymogi przewidziane w zmienionych przepisach. Dla przykładu agencje muszą ustalać wynagrodzenie urlopowe według zmodyfikowanych zasad.

– Zostało niewiele czasu na dostosowanie systemów płacowych, bo pierwsze pensje według nowych reguł trzeba będzie wypłacać już w lipcu – tłumaczy Agnieszka Zielińska, kierownik Polskiego Forum HR.

Podkreśla, że zmienione przepisy nie są precyzyjne.

– Wskazują na przykład, że przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia należy brać pod uwagę pensję wypłaconą pracownikowi w okresie trzech miesięcy poprzedzających ten, w którym udzielono mu urlopu. Pojawia się wątpliwość czy „wynagrodzenie wypłacone” jest tożsame z „wynagrodzeniem należnym” – dodaje.

Świadectwa i ewidencje

1 Czerwiec 2017 r

Agencje muszą też pamiętać, że od 1 czerwca w świadectwach pracy należy podawać informacje dotyczące każdego pracodawcy użytkownika, na rzecz którego zatrudniony tymczasowo świadczył obowiązki, oraz okresy ich wykonywania (ma to uniemożliwiać obchodzenie 18-miesięcznego limitu korzystania z zatrudnienia tymczasowego tej samej osoby w jednej firmie w okresie 36 kolejnych miesięcy). Obowiązek ten dotyczy także umów podpisanych jeszcze przed 1 czerwca, o ile w tej dacie będą one trwały. Nowy wymóg nie powinien jednak powodować problemów – zmodyfikowany wzór świadectwa wraz ze wspomnianą informacją jest już zawarty w projekcie rozporządzenia w tej sprawie (patrz „Więcej czasu na zmianę świadectwa”, DGP nr 72/2017). Znacznie bardziej kłopotliwy może być za to obowiązek związany z ewidencjonowaniem pracownika tymczasowego. Od 1 czerwca agencja ma ustalać łączny okres pracy dotychczas wykonywanej przez taką osobę na rzecz danego pracodawcy użytkownika (na podstawie umowy o pracę lub cywilnoprawnej). Z kolei pracodawca użytkownik ma prowadzić ewidencję takich osób, zawierającą informacje o dacie rozpoczęcia i zakończenia wykonywania pracy przez danego podwładnego w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy (oraz przechowywać tę dokumentację przez trzy lata po zakończeniu czasu jej prowadzenia).

– Nie jest to racjonalna zmiana, bo w praktyce podobną ewidencję będą musiały prowadzić i agencje i pracodawcy użytkownicy – zauważa Jarosław Adamkiewicz, ekspert Business Centre Club i Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane