statystyki

Agencje pracy tymczasowej z nowymi obowiązkami

autor: Łukasz Guza20.04.2017, 06:49; Aktualizacja: 20.04.2017, 07:36
Paradoksalnie problem mogą mieć ci pośrednicy, którzy świadczą usługi dla pracodawców państwowych

Paradoksalnie problem mogą mieć ci pośrednicy, którzy świadczą usługi dla pracodawców państwowychźródło: ShutterStock

Prowadzenie ewidencji zatrudnionych i przekazanie danych kontaktowych to tylko przykładowe zmiany w prawie, jakie w okresie wakacyjnym muszą wdrożyć pośrednicy i ich klienci.

W okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia agencje i firmy korzystające z ich usług będą musiały pamiętać o co najmniej czterech ważnych terminach. Wszystko przez nowelizację ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, którą właśnie zajmuje się Senat. Pierwsza ważna data to 1 czerwca 2017 r. – wtedy ma wejść w życie ustawa. Od tego momentu pośrednicy i pracodawcy użytkownicy muszą spełniać niektóre nowe wymogi przewidziane w zmienionych przepisach. Dla przykładu agencje muszą ustalać wynagrodzenie urlopowe według zmodyfikowanych zasad.

– Zostało niewiele czasu na dostosowanie systemów płacowych, bo pierwsze pensje według nowych reguł trzeba będzie wypłacać już w lipcu – tłumaczy Agnieszka Zielińska, kierownik Polskiego Forum HR.

Podkreśla, że zmienione przepisy nie są precyzyjne.

– Wskazują na przykład, że przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia należy brać pod uwagę pensję wypłaconą pracownikowi w okresie trzech miesięcy poprzedzających ten, w którym udzielono mu urlopu. Pojawia się wątpliwość czy „wynagrodzenie wypłacone” jest tożsame z „wynagrodzeniem należnym” – dodaje.

Świadectwa i ewidencje

1 Czerwiec 2017 r

Agencje muszą też pamiętać, że od 1 czerwca w świadectwach pracy należy podawać informacje dotyczące każdego pracodawcy użytkownika, na rzecz którego zatrudniony tymczasowo świadczył obowiązki, oraz okresy ich wykonywania (ma to uniemożliwiać obchodzenie 18-miesięcznego limitu korzystania z zatrudnienia tymczasowego tej samej osoby w jednej firmie w okresie 36 kolejnych miesięcy). Obowiązek ten dotyczy także umów podpisanych jeszcze przed 1 czerwca, o ile w tej dacie będą one trwały. Nowy wymóg nie powinien jednak powodować problemów – zmodyfikowany wzór świadectwa wraz ze wspomnianą informacją jest już zawarty w projekcie rozporządzenia w tej sprawie (patrz „Więcej czasu na zmianę świadectwa”, DGP nr 72/2017). Znacznie bardziej kłopotliwy może być za to obowiązek związany z ewidencjonowaniem pracownika tymczasowego. Od 1 czerwca agencja ma ustalać łączny okres pracy dotychczas wykonywanej przez taką osobę na rzecz danego pracodawcy użytkownika (na podstawie umowy o pracę lub cywilnoprawnej). Z kolei pracodawca użytkownik ma prowadzić ewidencję takich osób, zawierającą informacje o dacie rozpoczęcia i zakończenia wykonywania pracy przez danego podwładnego w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy (oraz przechowywać tę dokumentację przez trzy lata po zakończeniu czasu jej prowadzenia).

– Nie jest to racjonalna zmiana, bo w praktyce podobną ewidencję będą musiały prowadzić i agencje i pracodawcy użytkownicy – zauważa Jarosław Adamkiewicz, ekspert Business Centre Club i Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane