Zmiana rozkładu sił

Analiza ofert pracy zamieszczonych na Praca.pl w zeszłym roku jednoznacznie plasowała województwo dolnośląskie na pozycji lidera. W pierwszym kwartale tego roku na pierwsze miejsce wśród województw z największą liczbą ofert pracy wysunęło się mazowieckie, przesuwając dotychczasowego lidera na miejsce drugie. Znacznie wzrosła też liczba ofert pracy publikowanych w województwach pomorskim i śląskim.

Wzrost liczby ogłoszeń o pracę w I kw. 2017r. w porównaniu z I kw. 2016r.
Dolnośląskie-24%
Kujawsko-pomorskie-21%
Lubelskie-4%
Lubuskie3%
Łódzkie8%
Małopolskie-19%
Mazowieckie20%
Opolskie-10%
Podkarpackie-15%
Podlaskie-2%
Pomorskie27%
Śląskie29%
Świętokrzyskie-5%
Warmińsko-mazurskie4%
Wielkopolskie15%
Zachodniopomorskie-4%

W pierwszym kwartale 2017 roku portal Praca.pl odnotował wzrost liczby ofert pracy w Gdańsku o 39%, w Szczecinie o 14% i w Warszawie o 9%.

Pracownika produkcyjnego pilnie zatrudnię

W pierwszym kwartale 2017 roku najwięcej ofert pracy na Praca.pl publikowanych było w obszarach:
Sprzedaż i obsługa klienta
Praca fizyczna
Przemysł i produkcja
Informatyka i administracja
Inżynieria i projektowanie

Zgodnie z prognozami na rynku pracy największe jest zapotrzebowanie na pracowników fizycznych (wzrost ogłoszeń o pracę z tego obszaru na poziomie 109% w porównaniu z analogicznym okresem w 2016 roku) oraz produkcyjnych (wzrost o 72%).

Niezmiennie, na Praca.pl najwięcej ofert pracy publikowanych jest w obszarze sprzedaż i obsługa klienta, aż 25% wszystkich ogłoszeń pochodzi właśnie z tego obszaru.

Wzrost liczby ogłoszeń z obszarów zawodowych, w których jest ich najwięcej, szczególnie widoczny jest w województwach: opolskim, łódzkim i lubuskim.

W województwie śląskim pracodawcy znacznie częściej niż w pierwszym kwartale 2016 roku szukali pracowników w obszarze informatyki (wzrost liczby ogłoszeń o 51%) oraz inżynierii i projektowania (wzrost o 27%).

Najczęściej poszukiwani pracownicy:
Pracownik produkcyjny
Księgowy
Przedstawiciel handlowy
Specjalista ds. sprzedaży
Specjalista ds. administracyjnych

Na jakie stanowiska Polacy aplikują najczęściej?

Analiza aplikacji niezmiennie wskazuje, że największą popularnością wśród kandydatów cieszą się stanowiska związane ze sprzedażą i obsługą klienta.

Kandydaci najczęściej aplikują na następujące stanowiska:

Kandydaci najczęściej aplikują na następujące stanowiska:
Sprzedawca
Przedstawiciel handlowy
Pracownik biurowy
Specjalista ds. administracyjnych
Pracownik produkcyjny

Z największą konkurencją natomiast powinny liczyć się osoby kandydujące na stanowiska związane z pracą biurową, administracją oraz bazami danych.

Warto uczyć się czeskiego

Liczba ogłoszeń o pracę, w których wymagana jest znajomość języka obcego nieznacznie zmalała w stosunku do analogicznego okresu w 2016 roku. Wyjątkiem są oferty pracy, w których wymagana jest znajomość języka czeskiego, których liczba wzrosła aż o 66%. W Czechach bezrobocie jest na bardzo niskim poziomie, w lutym wyniosło 5,1%. W związku z tym czescy pracodawcy chętnie zatrudniają polskich pracowników, kusząc ich wyższymi niż w Polsce zarobkami. Udanej współpracy sprzyja z pewnością bliskość kulturowa, językowa i geograficzna.

Podsumowanie specjalistów Praca.pl

Od dłuższego czasu pracownicy czują się coraz pewniej na rynku pracy. Utrzymujący się niski poziom bezrobocia powinien sprzyjać wzrostowi wynagrodzeń. Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w lutym średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło w porównaniu ze styczniowym o 28 zł (do poziomu 4305 zł.), a w porównaniu z lutym 2016 roku aż o 168 zł. Wiele też zależy od samych pracowników. Badania Praca.pl wskazują, że 27% ankietowanych boi się zapytać o podwyżkę. Eksperci Praca.pl prognozują, że korzystna, z punktu widzenia pracowników sytuacja powinna wpłynąć również na większą odwagę w trudnych rozmowach o podwyżce.