statystyki

Rozbieżne interpretacje w sprawie łączenia świadczenia rodzicielskiego i pielęgnacyjnego

autor: Michalina Topolewska19.04.2017, 07:30; Aktualizacja: 19.04.2017, 07:47
pieniądze

Konieczna jest zmiana przepisów?źródło: ShutterStock

Zdaniem rzecznika praw dziecka droga odwoławcza, którą trzeba przechodzić w razie odmowy wypłaty świadczenia przy zbiegu dwóch tytułów, jest zbyt długa.

Marek Michalak, rzecznik praw dziecka (RPD), uważa, że konieczna jest zmiana przepisów, które powodują obecnie wątpliwości co do możliwości uzyskiwania przez jedną osobę świadczenia rodzicielskiego i pielęgnacyjnego.

Problem, który poruszył w wystąpieniu skierowanym do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, dotyczy art. 27 ust. 5 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1518 ze zm.). Zgodnie z jego treścią w razie zbiegu uprawnień do świadczenia rodzicielskiego, pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, dodatku do zasiłku na urlopie wychowawczym lub zasiłku dla opiekuna osobie do nich uprawnionej przysługuje tylko jedno z nich. To właśnie na podstawie tego przepisu gminy odmawiają przyznania matce świadczenia rodzicielskiego, czyli wsparcia należnego po urodzeniu dziecka, gdy nie ma prawa do zasiłku z ZUS, jeśli otrzymuje już świadczenie pielęgnacyjne za opiekę nad starszym niepełnosprawnym potomkiem. W takich sytuacjach wymagane jest bowiem wybranie jednego z nich.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane