Mikroskładki dla mikrobiznesu: Składki zdrowotne od najmniejszych firm liczone od przychodów

autor: Bożena Wiktorowska18.04.2017, 07:50; Aktualizacja: 18.04.2017, 08:14
Dziś osoby prowadzące działalność gospodarczą, bez względu na to, ile zarobiły, muszą zapłacić na zdrowie 297,28 zł miesięcznie.

Dziś osoby prowadzące działalność gospodarczą, bez względu na to, ile zarobiły, muszą zapłacić na zdrowie 297,28 zł miesięcznie.źródło: ShutterStock

Składki na to ubezpieczenie mogą być płacone w zależności od przychodu. Preferencyjne zasady mają zachęcić firmy do wychodzenia z szarej strefy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (27)

  • niestety(2017-04-18 08:23) Zgłoś naruszenie 255

    działalność w której przychód nie przekracza 200 zł to nie jest faktyczna działalność tylko dobry sposób na tanie ubezpieczenie. Chętnie skorzystam.

    Odpowiedz
  • Leon(2017-04-18 10:20) Zgłoś naruszenie 246

    Przychód to nie dochód!!!!!!!! I nie ma nic wspólnego z tym, ile firma zarabia! Można mieć duże przychody i strate jednocześnie. Czyli problem składek niezależnych od dochodu cały czas będzie. Tak to jest jak banda populistów dorwie się do władzy i wciska kit ciemnemu suwerenowi.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • 55(2017-04-18 08:25) Zgłoś naruszenie 194

    Przychód firmy 200 zł/m-c , fryzjerka w małym miasteczku bierze od mojej zony 100-150 zł za 60 minut pracy. Ktoś kto ma stale takie małe przychody nie może prowadzić żadnej firmy, chyba że to jest kwota na fakturę a cała reszta pod stołem.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 07(2017-04-18 09:32) Zgłoś naruszenie 127

    Małe składki winne równać sie proporcjonalnymi świadczeniami za tą składkę - nie ma nic za darmo. A kto dołoży różnicę????? Czy znów robole w podatkach pośrednich będą pałcić za cwaniaków? A jaka będzie emerytura z tych mikroskładek - też mikro czy też z mojej skłdaki zabiorą by dołożyc dla tych biznesmenów? Jak się na to wszystko patrzy, to chyba jendak czas opiścić ten "titanik i wyjechać do normalności póki jeszcze granic przed mani nie zamknięto.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mały przedsiębiorca(2017-04-18 09:18) Zgłoś naruszenie 116

    Dobry kierunek, tylko niech zastosują model brytyjski a nie jakieś polskie wersje. Poza tym niech się zajmą podwójnym oskładkowaniem prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku np. pracy na etacie lub posiadaniu jakiegokolwiek innego tytułu ubezpieczenia. Obecnie jeśli np. pracujesz na etacie i założysz dodatkowo działalność gospodarczą to musisz płacić z obu tytułów składki zdrowotne. To samo ma miejsce, gdy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą chcesz założyć spółkę cywilną. Będziesz musiał dwa razy płacić składkę zdrowotną.... A jak się domyślam nie ma specjalnych kolejek dla tych co dwie składki płacą :D Poza tym jeśli jako mały przedsiębiorca kupisz sobie abonament medyczny np. w luxmedzie to nie możesz go wrzucić w koszty... i to też powinno się zmienić.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • qwerty(2017-04-18 08:58) Zgłoś naruszenie 106

    Leczenie tych malutkich biznesmenków też bedzie w skali mikro ? Ja nie mam zamiaru na nich płacić.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Alek(2017-04-18 10:17) Zgłoś naruszenie 101

    I juz widze strumien sprzataczek, pracownikow ochrony, ktorzy nagle przechodza na dzialalnosc gospodarcza.

    Odpowiedz
  • Mlody(2017-04-18 12:10) Zgłoś naruszenie 83

    Nigdy przenigdy nie zapłace żadnych skladek do ZUSu ,chociazby mnie miel zamkąć . Nie bedę fundował emeytury Tuskowi ,Kolesiom ,prokuratorom sądom ,wojskowym ,gornikom. Czas już skończyć z ta obkluda że bieramy dla siebie samych.

    Odpowiedz
  • ukta(2017-04-18 11:55) Zgłoś naruszenie 82

    Każdy przedsiębiorca ponosi koszty i to mu zmniejsza przychody, czasem do zera. Pomysł zmian dotyczy przychodów, więc wcale nie wygląda to dobrze.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • -60(2017-04-18 10:17) Zgłoś naruszenie 73

    A może jednak Pan Autor i Ci co teoretycznie wymyślają opisane w artykule teorei odrobiliby lekcję z małego biznesu i zauważyli, że mali mogą być też społkami prawa handlowego, a wtedy co ? A tak przy okazji Naszych Nowych Rządzących kuszą "podatki od przychodów", a takie podatki zniszczy np. firmy kupujace i sprzedające, bo nadaje się do prymitywnych usług, w których nie trzeba nawet części zamiennych....

    Odpowiedz
  • redstar(2017-04-18 15:28) Zgłoś naruszenie 51

    Dopóki rządzący nie zmienią filozofii myślenia że w przypadku obciążeń działalności gospodarczej podstawą do wszelkich zobowiązań fiskalnych powinno być wynagrodzenie minimalne, normalność nie nastąpi. Czy ktokolwiek normalny zacznie działalność gospodarczą mając przychód 5000, a dochód 1000 i od tego zapłaci 1200 zł na ZUS. Litości trochę szacunku dla matematyki.

    Odpowiedz
  • wjw(2017-04-18 09:39) Zgłoś naruszenie 52

    A jeszcze niedawno minister zdrowia obiecał całkowite zniesienie składki zdrowotnej... A ten Morawiecki bajdurzy zupełnie coś innego.

    Odpowiedz
  • Marek(2017-04-18 09:43) Zgłoś naruszenie 48

    Dobry kierunek! Dla jednoosobowych działalności dobrze byłoby w miesiącach, w których nie mają przychodów płacić mniejszy ZUS, aniżeli zawieszać i iść na bezrobocie. Kiedy one są, jak najbardziej 100% odpłatności.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Karllos(2017-04-18 15:48) Zgłoś naruszenie 31

    nie wiem czemu ktoś miałby wychodzić ze szarej strefy ??? jak już ileś tam lat ryzykuje robiąc na lewo i mu się krzywda nie dzieje, a jeszcze z tego ma zysk, bo nie musi płacić podatków ani (o kant d... rozbić składek) to po co ma to robić ???

    Odpowiedz
  • Majka(2017-04-18 23:22) Zgłoś naruszenie 30

    Takich propozycji , to nawet średnio rozgarnięte dziecko, by nie wymyśliło.

    Odpowiedz
  • polak57(2017-04-19 14:57) Zgłoś naruszenie 20

    No widzę, że pan Morawiecki w swoim stylu / tak jak wtedy kiedy był prezesem BZWBK / Gadać coś bzdurnego bo elektorat i tak nie o co chodzi , przecież 500+ to nie przychód, a przychód kochani wyborcy tej jedynej słusznej Siły Politycznej nijak ma się do dochodu osiąganego w małym biznesie. Więc jak widzę to jeszcze nam DOWALĄ !!!

    Odpowiedz
  • januszek(2017-04-19 21:49) Zgłoś naruszenie 10

    Jak będzie wyliczany dochód osób opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym skoro nie muszą ewidencjonować kosztów, a wśród mikrofirm ta forma opodatkowanie jest najczęstsza. Znowu eksperymenty na podatnikach ? A może by tak nie wymyślać tego co już dawno na świecie wymyślone tylko skopiować ....

    Odpowiedz