statystyki

Świadczenia wychowawcze: Zamieszanie z weryfikacją rodzin w bazie beneficjentów

autor: Michalina Topolewska18.04.2017, 07:46; Aktualizacja: 18.04.2017, 08:40
Weryfikacja w CBB ma więc zapobiegać przypadkom podwójnego pobierania pieniędzy na jednego małoletniego.

Weryfikacja w CBB ma więc zapobiegać przypadkom podwójnego pobierania pieniędzy na jednego małoletniego.źródło: ShutterStock

Niektóre gminy w trakcie kontroli związanych z przyznawaniem świadczeń wychowawczych otrzymują informacje o wymogu dołączania do akt sprawy wydruku potwierdzającego sprawdzenie w Centralnej Bazie Beneficjentów (CBB). Jednak zdaniem samorządów jest to zbędna biurokracja.

CBB to dostępny za pośrednictwem systemu Emp@tia specjalny rejestr zawierający informacje na temat osób wnioskujących i pobierających 500 zł na dziecko oraz członków ich rodzin. To właśnie ta baza umożliwia ośrodkowi pomocy społecznej sprawdzenie, czy na to samo dziecko w innej gminie ta sama lub inna osoba nie ubiega się o świadczenie lub je utrzymuje. Weryfikacja w CBB ma więc zapobiegać przypadkom podwójnego pobierania pieniędzy na jednego małoletniego.

Jednak w związku z wykonywaniem tej czynności pojawiły się wśród samorządów wątpliwości. Okazało się bowiem, że w trakcie kontroli, jakie inspektorzy z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego prowadzili w gminach tego regionu, stwierdzono uchybienia odnoszące się do CBB. Kontrolerzy wskazywali, że ośrodki powinny dołączać do akt sprawy wydruk lub adnotację potwierdzają to, że wnioskodawca został sprawdzony w bazie. W ich ocenie taki dokument jest potrzebny ze względu na wynikającą z art. 14 kodeksu postępowania administracyjnego zasadę pisemności. Sprowadza się ona do tego, że sprawy należy załatwiać w formie pisemnej lub dokumentu elektronicznego.

Większość ośrodków jest zaskoczona takim zaleceniem.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane