statystyki

Świadczenia wychowawcze: Zamieszanie z weryfikacją rodzin w bazie beneficjentów

autor: Michalina Topolewska18.04.2017, 07:46; Aktualizacja: 18.04.2017, 08:40
Weryfikacja w CBB ma więc zapobiegać przypadkom podwójnego pobierania pieniędzy na jednego małoletniego.

Weryfikacja w CBB ma więc zapobiegać przypadkom podwójnego pobierania pieniędzy na jednego małoletniego.źródło: ShutterStock

Niektóre gminy w trakcie kontroli związanych z przyznawaniem świadczeń wychowawczych otrzymują informacje o wymogu dołączania do akt sprawy wydruku potwierdzającego sprawdzenie w Centralnej Bazie Beneficjentów (CBB). Jednak zdaniem samorządów jest to zbędna biurokracja.

CBB to dostępny za pośrednictwem systemu Emp@tia specjalny rejestr zawierający informacje na temat osób wnioskujących i pobierających 500 zł na dziecko oraz członków ich rodzin. To właśnie ta baza umożliwia ośrodkowi pomocy społecznej sprawdzenie, czy na to samo dziecko w innej gminie ta sama lub inna osoba nie ubiega się o świadczenie lub je utrzymuje. Weryfikacja w CBB ma więc zapobiegać przypadkom podwójnego pobierania pieniędzy na jednego małoletniego.

Jednak w związku z wykonywaniem tej czynności pojawiły się wśród samorządów wątpliwości. Okazało się bowiem, że w trakcie kontroli, jakie inspektorzy z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego prowadzili w gminach tego regionu, stwierdzono uchybienia odnoszące się do CBB. Kontrolerzy wskazywali, że ośrodki powinny dołączać do akt sprawy wydruk lub adnotację potwierdzają to, że wnioskodawca został sprawdzony w bazie. W ich ocenie taki dokument jest potrzebny ze względu na wynikającą z art. 14 kodeksu postępowania administracyjnego zasadę pisemności. Sprowadza się ona do tego, że sprawy należy załatwiać w formie pisemnej lub dokumentu elektronicznego.

Większość ośrodków jest zaskoczona takim zaleceniem.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane