statystyki

Rodziny zastępcze: Samorządy nie stracą dopłat do asystentów i koordynatorów

autor: Michalina Topolewska13.04.2017, 07:31; Aktualizacja: 13.04.2017, 08:13
To, że konkursy są potrzebne, potwierdzają dane MRPiPS.

To, że konkursy są potrzebne, potwierdzają dane MRPiPS.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będzie przez kolejne pięć lat przekazywać gminom i powiatom dofinansowanie na zatrudnianie osób wspierających rodziny biologiczne i zastępcze.

Obowiązek zatrudniania asystentów rodziny oraz koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej nałożyła na samorządy ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 575 ze zm.). Jest to dla nich zadanie własne, co oznacza, że wydatki na ten cel powinny pokrywać ze swoich budżetów. Jednocześnie od momentu wejścia w życie ustawy, czyli od 2012 r. MRPiPS co roku ogłasza konkurs, który wspiera gminy i powiaty w tym zakresie. Mogą one bowiem ubiegać się o dotacje na pokrycie kosztów zatrudnienia asystentów i koordynatorów.

Problem w tym, że obecne brzmienie art. 247 ust. 1 przewiduje, że te konkursy będą organizowane przez sześć lat. Tym samym 2017 r. byłby ostatnim rokiem, w którym samorządy mogłyby liczyć na finansową pomoc z budżetu państwa. Tak się jednak nie stanie, bo w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją programu „Za życiem” znalazła się propozycja modyfikacji dotycząca art. 247 ust. 1 ustawy o pieczy. Sprowadza się ona do tego, że konkursy będą kontynuowane przez kolejne pięć lat, czyli do 2022 r.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane