statystyki

Rodziny zastępcze: Samorządy nie stracą dopłat do asystentów i koordynatorów

autor: Michalina Topolewska13.04.2017, 07:31; Aktualizacja: 13.04.2017, 08:13
To, że konkursy są potrzebne, potwierdzają dane MRPiPS.

To, że konkursy są potrzebne, potwierdzają dane MRPiPS.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będzie przez kolejne pięć lat przekazywać gminom i powiatom dofinansowanie na zatrudnianie osób wspierających rodziny biologiczne i zastępcze.

Obowiązek zatrudniania asystentów rodziny oraz koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej nałożyła na samorządy ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 575 ze zm.). Jest to dla nich zadanie własne, co oznacza, że wydatki na ten cel powinny pokrywać ze swoich budżetów. Jednocześnie od momentu wejścia w życie ustawy, czyli od 2012 r. MRPiPS co roku ogłasza konkurs, który wspiera gminy i powiaty w tym zakresie. Mogą one bowiem ubiegać się o dotacje na pokrycie kosztów zatrudnienia asystentów i koordynatorów.

Problem w tym, że obecne brzmienie art. 247 ust. 1 przewiduje, że te konkursy będą organizowane przez sześć lat. Tym samym 2017 r. byłby ostatnim rokiem, w którym samorządy mogłyby liczyć na finansową pomoc z budżetu państwa. Tak się jednak nie stanie, bo w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją programu „Za życiem” znalazła się propozycja modyfikacji dotycząca art. 247 ust. 1 ustawy o pieczy. Sprowadza się ona do tego, że konkursy będą kontynuowane przez kolejne pięć lat, czyli do 2022 r.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane