statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa z 13 kwietnia

autor: Marcin Nagórek13.04.2017, 09:00; Aktualizacja: 13.04.2017, 10:08
Choroba może być podstawą umorzenia wtedy, gdy pozbawia ona zobowiązanego możliwości uzyskiwania dochodu pozwalającego na opłacenie należności.

Choroba może być podstawą umorzenia wtedy, gdy pozbawia ona zobowiązanego możliwości uzyskiwania dochodu pozwalającego na opłacenie należności.źródło: ShutterStock

● Za ile niań budżet państwa zapłaci składki do ZUS

● Mam troje małych dzieci, a prowadzenie firmy pochłania coraz więcej mojego czasu. Mam więc zamiar zatrudnić aż dwie nianie, bo żadna z kandydatek nie chciała zajmować się samodzielnie trojgiem maluchów. Słyszałam, że ZUS może zapłacić składki za nianię, ale co w przypadku gdy chcę zatrudnić dwie osoby? Czy w związku z tym muszę podpisać z nimi umowy jako przedsiębiorca?

Zgodnie z ustawą o opiece na dziećmi w wieku do lat 3 (dalej: ustawa o opiece) nianią jest osoba fizyczna sprawująca opiekę nad dziećmi na podstawie umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (umowa uaktywniająca). Zatrudnienie niani opiera się na specyficznej podstawie prawnej podlegającej zupełnie innym regułom niż chociażby umowa o pracę z kodeksu pracy. Nie ma potrzeby zawierania tych umów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Niani nie będą przysługiwać żadne typowe uprawnienia związane ze stosunkiem pracy, czyli prawo do urlopu wypoczynkowego, do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych czy minimalnego dobowego odpoczynku.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane