statystyki

Pracownik nie uniknie opłacenia składek. Resort rodziny odmawia zmiany przepisów

autor: Urszula Mirowska-Łoskot15.04.2017, 07:00
RPO zwrócił się do resoru pracy o zmianę przepisów, jednak ministerstwo nie widzi takiej potrzeby

RPO zwrócił się do resoru pracy o zmianę przepisów, jednak ministerstwo nie widzi takiej potrzebyźródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zamierza zobowiązać pracodawców do pokrywania całej kwoty składek w przypadku, gdy przegrają spór o ustalenie stosunku pracy z pracownikiem zatrudnionym na podstawie fikcyjnej umowy cywilnoprawnej. Firmy nadal będą mogły domagać się od zatrudnionych zwrotu ich części.

O zmianę przepisów zabiegał m.in. rzecznik praw obywatelskich. W przypadku zwracania pracodawcy części składek chodzi bowiem o niebagatelne kwoty. Przykładowo aż 70 tys. zł zaległych składek ma do zapłaty dziennikarka, która niedawno wygrała spór z pracodawcą o ustalenie stosunku pracy. Przez osiem lat była zatrudniona na podstawie umowy o dzieło. Jednak prawomocnym orzeczeniem sądowym została uznana za pracownika. Na tej podstawie pracodawca miał obowiązek zgłoszenia dziennikarki do ubezpieczenia społecznego i opłacenia zaległych składek. Firma zapłaciła należności do ZUS, po czym domagała się od pracownicy zwrotu ich części. Zgodnie bowiem z przepisami ubezpieczony (pracownik) wraz z płatnikiem (pracodawcą) finansują je wspólnie. Zwrot dotyczy natomiast tej części, która zgodnie z przepisami jest finansowana przez pracownika i dzięki której miał wyższe wypłaty wynagrodzenia.

„Konieczne jest uregulowanie w ustawie zasad ponoszenia odpowiedzialności za zaległe składki, należnych z tytułu uznania po latach istnienia stosunku pracy – wskazywał w swoim wystąpieniu Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. – Podjęcie takiej inicjatywy stanowiłoby niezbędne uzupełnienie zrealizowanych ostatnio działań ustawodawczych, mających na celu uzyskanie pozytywnej zmiany na rynku pracy, polegających na przeciwdziałaniu nadużywania umów cywilnoprawnych”. Zmiana byłaby również oczekiwana z uwagi na to, że obecne przepisy zniechęcają osoby, które zostały niejako przymuszone do zawarcia umowy cywilnoprawnej zamiast tej o pracę, do walczenia z pracodawcą o ustalenie stosunku pracy.


Pozostało jeszcze 28% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane