statystyki

Pracownik nie uniknie opłacenia składek. Resort rodziny odmawia zmiany przepisów

autor: Urszula Mirowska-Łoskot15.04.2017, 07:00
RPO zwrócił się do resoru pracy o zmianę przepisów, jednak ministerstwo nie widzi takiej potrzeby

RPO zwrócił się do resoru pracy o zmianę przepisów, jednak ministerstwo nie widzi takiej potrzebyźródło: ShutterStock

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zamierza zobowiązać pracodawców do pokrywania całej kwoty składek w przypadku, gdy przegrają spór o ustalenie stosunku pracy z pracownikiem zatrudnionym na podstawie fikcyjnej umowy cywilnoprawnej. Firmy nadal będą mogły domagać się od zatrudnionych zwrotu ich części.

O zmianę przepisów zabiegał m.in. rzecznik praw obywatelskich. W przypadku zwracania pracodawcy części składek chodzi bowiem o niebagatelne kwoty. Przykładowo aż 70 tys. zł zaległych składek ma do zapłaty dziennikarka, która niedawno wygrała spór z pracodawcą o ustalenie stosunku pracy. Przez osiem lat była zatrudniona na podstawie umowy o dzieło. Jednak prawomocnym orzeczeniem sądowym została uznana za pracownika. Na tej podstawie pracodawca miał obowiązek zgłoszenia dziennikarki do ubezpieczenia społecznego i opłacenia zaległych składek. Firma zapłaciła należności do ZUS, po czym domagała się od pracownicy zwrotu ich części. Zgodnie bowiem z przepisami ubezpieczony (pracownik) wraz z płatnikiem (pracodawcą) finansują je wspólnie. Zwrot dotyczy natomiast tej części, która zgodnie z przepisami jest finansowana przez pracownika i dzięki której miał wyższe wypłaty wynagrodzenia.

„Konieczne jest uregulowanie w ustawie zasad ponoszenia odpowiedzialności za zaległe składki, należnych z tytułu uznania po latach istnienia stosunku pracy – wskazywał w swoim wystąpieniu Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. – Podjęcie takiej inicjatywy stanowiłoby niezbędne uzupełnienie zrealizowanych ostatnio działań ustawodawczych, mających na celu uzyskanie pozytywnej zmiany na rynku pracy, polegających na przeciwdziałaniu nadużywania umów cywilnoprawnych”. Zmiana byłaby również oczekiwana z uwagi na to, że obecne przepisy zniechęcają osoby, które zostały niejako przymuszone do zawarcia umowy cywilnoprawnej zamiast tej o pracę, do walczenia z pracodawcą o ustalenie stosunku pracy.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane