statystyki

500 zł na dziecko: Umorzone zaległości czynszowe opodatkowane

autor: Michalina Topolewska12.04.2017, 07:38; Aktualizacja: 12.04.2017, 08:28
Organ podkreślił, że brak jest podstaw prawnych do pominięcia przy obliczaniu dochodu rodziny wartości umorzonych należności. Tak samo orzekł również WSA w Krakowie, który odrzucił skargę kasacyjną.

Organ podkreślił, że brak jest podstaw prawnych do pominięcia przy obliczaniu dochodu rodziny wartości umorzonych należności. Tak samo orzekł również WSA w Krakowie, który odrzucił skargę kasacyjną.źródło: ShutterStock

Kwota opłat za mieszkanie, które zostały umorzone, jest dochodem podlegającym opodatkowaniu. Dlatego gmina nie może jej pominąć przy weryfikowaniu uprawnień do 500 zł na pierwsze dziecko w rodzinie.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Krakowie, który rozpatrywał skargę kasacyjną dotyczącą świadczenia wychowawczego. Gmina odmówiła jego przyznania ze względu na przekroczenie kryterium dochodowego, które obowiązuje przy ubieganiu się o wsparcie na pierwsze dziecko w rodzinie. Jednak zdaniem matki samorząd w błędny sposób ustalił wysokość dochodu na członka rodziny, bo nie powinien zaliczać do niego kwoty stanowiącej umorzoną należność za nieopłacony czynsz. Wskazywała, że ta sytuacja nie wiązała się z otrzymaniem przez rodzinę jakichkolwiek pieniędzy.

Z argumentami przedstawionymi przez rodzica nie zgodziło się samorządowe kolegium odwoławcze (SKO), które utrzymało w mocy decyzję gminy. Organ podkreślił, że brak jest podstaw prawnych do pominięcia przy obliczaniu dochodu rodziny wartości umorzonych należności. Tak samo orzekł również WSA w Krakowie, który odrzucił skargę kasacyjną. W uzasadnieniu wskazał, że traktowanie umorzonych opłat za mieszkanie jako dochodu wynika z art. 2 pkt 1 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. poz. 195 ze zm.). Jest w nim zawarta definicja dochodu rodziny, która odwołuje się wprost do przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych. Te zaś przewidują, że dochodem są przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wśród nich jest m.in. kwota umorzenia należności czynszowych, chociaż nie stanowi dodatkowego przysporzenia finansowego, którym rodzic może świadomie dysponować.


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane