statystyki

500 zł na dziecko: Umorzone zaległości czynszowe opodatkowane

autor: Michalina Topolewska12.04.2017, 07:38; Aktualizacja: 12.04.2017, 08:28
Organ podkreślił, że brak jest podstaw prawnych do pominięcia przy obliczaniu dochodu rodziny wartości umorzonych należności. Tak samo orzekł również WSA w Krakowie, który odrzucił skargę kasacyjną.

Organ podkreślił, że brak jest podstaw prawnych do pominięcia przy obliczaniu dochodu rodziny wartości umorzonych należności. Tak samo orzekł również WSA w Krakowie, który odrzucił skargę kasacyjną.źródło: ShutterStock

Kwota opłat za mieszkanie, które zostały umorzone, jest dochodem podlegającym opodatkowaniu. Dlatego gmina nie może jej pominąć przy weryfikowaniu uprawnień do 500 zł na pierwsze dziecko w rodzinie.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Krakowie, który rozpatrywał skargę kasacyjną dotyczącą świadczenia wychowawczego. Gmina odmówiła jego przyznania ze względu na przekroczenie kryterium dochodowego, które obowiązuje przy ubieganiu się o wsparcie na pierwsze dziecko w rodzinie. Jednak zdaniem matki samorząd w błędny sposób ustalił wysokość dochodu na członka rodziny, bo nie powinien zaliczać do niego kwoty stanowiącej umorzoną należność za nieopłacony czynsz. Wskazywała, że ta sytuacja nie wiązała się z otrzymaniem przez rodzinę jakichkolwiek pieniędzy.

Z argumentami przedstawionymi przez rodzica nie zgodziło się samorządowe kolegium odwoławcze (SKO), które utrzymało w mocy decyzję gminy. Organ podkreślił, że brak jest podstaw prawnych do pominięcia przy obliczaniu dochodu rodziny wartości umorzonych należności. Tak samo orzekł również WSA w Krakowie, który odrzucił skargę kasacyjną. W uzasadnieniu wskazał, że traktowanie umorzonych opłat za mieszkanie jako dochodu wynika z art. 2 pkt 1 ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. poz. 195 ze zm.). Jest w nim zawarta definicja dochodu rodziny, która odwołuje się wprost do przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych. Te zaś przewidują, że dochodem są przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wśród nich jest m.in. kwota umorzenia należności czynszowych, chociaż nie stanowi dodatkowego przysporzenia finansowego, którym rodzic może świadomie dysponować.


Pozostało jeszcze 25% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane