statystyki

Jednolite terminy ułatwią pracę gminom. Wniosek o zasiłek i 500 plus będzie można złożyć jednocześnie

autor: Michalina Topolewska06.04.2017, 18:30
500+ pieniądze

W ramach przyjętego właśnie przez rząd Przeglądu systemów wsparcia rodzin Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) zaproponowało zrównanie terminów ubiegania się o różne świadczenia na dzieci.źródło: ShutterStock

Rodzic w tym samym czasie będzie mógł złożyć wniosek o zasiłek i 500 zł na dziecko. Samorząd uniknie podwójnej pracy z ich rozpatrywaniem.

W ramach przyjętego właśnie przez rząd Przeglądu systemów wsparcia rodzin Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) zaproponowało zrównanie terminów ubiegania się o różne świadczenia na dzieci. Obecnie jest tak, że kolejny okres wypłaty świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego (FA) oraz 500 zł na dziecko ma się zacząć 1 października br., natomiast zasiłków rodzinnych 1 listopada. W związku z tym, że wnioski o ich przyznanie można zacząć składać z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, gminy mogą przyjmować dokumenty od rodziców od sierpnia i od września. Propozycja resortu rodziny sprowadza się do tego, aby wnioski o zasiłki można było składać o miesiąc wcześniej, czyli już od sierpnia. Bez zmian pozostałby natomiast moment rozpoczęcia wypłaty pieniędzy, bo nowy okres zasiłkowy dalej zaczynałby się 1 listopada.

– Mimo wprowadzania kolejnych ułatwień w składaniu wniosków przez internet wielu rodziców woli zrobić to osobiście, bo np. ma problemy z ich wypełnieniem. Dlatego biorąc pod uwagę, że grupa osób korzystających z zasiłków częściowo pokrywa się z uprawnionymi do świadczenia wychowawczego, zrównanie terminów spowoduje, że będą mogli złożyć dwa wnioski za jednym razem – mówi Marzena Szuleta, kierownik biura świadczeń rodzinnych Urzędu Miasta w Kaliszu.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane