statystyki

Jednolite terminy ułatwią pracę gminom. Wniosek o zasiłek i 500 plus będzie można złożyć jednocześnie

autor: Michalina Topolewska06.04.2017, 18:30
500+ pieniądze

W ramach przyjętego właśnie przez rząd Przeglądu systemów wsparcia rodzin Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) zaproponowało zrównanie terminów ubiegania się o różne świadczenia na dzieci.źródło: ShutterStock

Rodzic w tym samym czasie będzie mógł złożyć wniosek o zasiłek i 500 zł na dziecko. Samorząd uniknie podwójnej pracy z ich rozpatrywaniem.

W ramach przyjętego właśnie przez rząd Przeglądu systemów wsparcia rodzin Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) zaproponowało zrównanie terminów ubiegania się o różne świadczenia na dzieci. Obecnie jest tak, że kolejny okres wypłaty świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego (FA) oraz 500 zł na dziecko ma się zacząć 1 października br., natomiast zasiłków rodzinnych 1 listopada. W związku z tym, że wnioski o ich przyznanie można zacząć składać z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, gminy mogą przyjmować dokumenty od rodziców od sierpnia i od września. Propozycja resortu rodziny sprowadza się do tego, aby wnioski o zasiłki można było składać o miesiąc wcześniej, czyli już od sierpnia. Bez zmian pozostałby natomiast moment rozpoczęcia wypłaty pieniędzy, bo nowy okres zasiłkowy dalej zaczynałby się 1 listopada.

– Mimo wprowadzania kolejnych ułatwień w składaniu wniosków przez internet wielu rodziców woli zrobić to osobiście, bo np. ma problemy z ich wypełnieniem. Dlatego biorąc pod uwagę, że grupa osób korzystających z zasiłków częściowo pokrywa się z uprawnionymi do świadczenia wychowawczego, zrównanie terminów spowoduje, że będą mogli złożyć dwa wnioski za jednym razem – mówi Marzena Szuleta, kierownik biura świadczeń rodzinnych Urzędu Miasta w Kaliszu.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane