SN: Marginalna umowa o pracę na Słowacji nie zwalnia z płacenia składek do ZUS

autor: Bożena Wiktorowska05.04.2017, 07:21; Aktualizacja: 05.04.2017, 08:07
ZUS

Wiele osób próbujących uciec przed składkami ZUS wpada w ręce oszustów.źródło: ShutterStock

Polskie sądy nie mogą zmienić decyzji Słowacji, jeśli ta odmówiła uznania pracy marginalnej świadczonej na jej terenie przez polskiego przedsiębiorcę jako podstawy podlegania ubezpieczeniu społecznemu. Tak uznał Sąd Najwyższy.

Powodem zajęcia się sprawą była skarga kasacyjna mieszkanki Opolszczyzny, która sama prowadząc działalność gospodarczą, skorzystała z pomocy pośrednika oferującego pracę na Słowacji. Zainteresowana przez 10 godzin miesięcznie miała świadczyć usługi promocyjno-reklamowe. Za swoją dzialalność miała otrzymywać 40 euro miesięcznie. Takie rozwiązanie miało ją zwolnić z obowiązku płacenia składek do ZUS. Po otrzymaniu ze Słowacji dokumentów złożyła do zakładu, wniosek o ustalenie podleganiu ubezpieczeniom. Na tej podstawie ZUS wydał decyzję o tymczasowym podleganiu ubezpieczeniu na Słowacji. Jednocześnie wysłał zapytanie do tamtejszego odpowiednika zakładu, czy faktycznie taka osoba podlega ubezpieczeniu. Po sprawdzeniu stanu faktycznego – i to zarówno przez słowacki organ rentowy, jak i miejscową inspekcję pracy, Słowacja odpowiedziała, że nie zgadza się, aby zainteresowana podlegała ich ubezpieczeniu. Jako argument wskazano, że praca wykonywana na terenie Słowacji ma charakter marginalny. Na tej podstawie ZUS wydał decyzję zgodnie z którą zainteresowana podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu w Polsce. Właścicielka firmy odwołała się od sądu. I przegrała w obu instancjach. Także sędziowie SN, do którego trafiła kasacja, wskazali, że praca marginalna nie może być brana pod uwagę przy ustalaniu prawa do podlegania ubezpieczeniu. Co więcej, podkreślili, że polskie sądy nie mogą oceniać decyzji administracyjnych wydanych przez inne państwa.

– Osoba, która chce podlegać ubezpieczeniom na Słowacji, powinna tam wystąpić o zaświadczenie A1. A jeśli tamtejszy zakład ubezpieczeń odmówi jego wydania, trzeba dochodzić swoich praw na miejscu, przed sądami słowackimi – wskazała sędzia Romualda Spyt.

Co ważne, wszystkie wątpliwości dotyczące pracy marginalnej zostały wyjaśnione w „Praktycznym Poradniku. Ustawodawstwo mające zastosowanie w Unii Europejskiej, Europejskim Obszarze Gospodarczym i Szwajcarii”. Dokument ten został przygotowany przez Komisję Administracyjną ds. Koordynacji Systemów Zabezpieczenia Społecznego. I to właśnie tam jest wyjaśnione, że praca o charakterze marginalnym nie będzie brana pod uwagę przy określaniu podlegania ustawodawstwu na podstawie art. 13 rozporządzenia 883/2004. Przy czym „praca o charakterze marginalnym to taka, która jest stała, ale ma niewielkie znaczenie pod względem czasu i zysku ekonomicznego”. Komisja zaleca „uznanie za pracę o charakterze marginalnym działalności, która zajmuje mniej niż 5 proc. regularnego czasu pracy lub stanowi mniej niż 5 proc. całkowitego wynagrodzenia pracownika”. Tak jak to miało miejsce w kasacji rozpatrywanej przez SN.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • Aleksander(2017-07-06 11:21) Zgłoś naruszenie 70

  Szanowna Pani redaktor . Jeżeli chce się pisać na tak ważny temat to proszę w pierwszej kolejności zapoznać się ze wszystkimi rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego / jest ich kilka oraz Decyzja Nr. A 1 komisji administracyjnej , etc / . Może Pani cytować treść wyroku lecz jako dziennikarz gazety zajmującej się zagadnieniami prawa powinna Pani poznać w pierwszej kolejności te przepisy . Z całą odpowiedzialnością stwierdzam , że osoba ta wspomniana przez Panią powinna zaskarżyć ten wyrok do ETSUE . Powód jest prosty . Tak jak Pani , pracownicy ZUS , armia sędziów / nawet im się nie chce / nie znacie tych przepisów . Mało tego nie chce się nikomu prześledzić spraw w sądach np. słowackich . W lutym Sąd Najwyższy w tym kraju wydał po raz pierwszy " sprawiedliwy dla Polaków wyrok " w takiej sprawie . Dzięki tylko wielkiej determinacji pracodawców tamten wymiar sprawiedliwości zaczął uzasadniać swoje wyroki poznając wcześniej dogłębnie przepisy UE . Dla potwierdzenia dodam, że nawet w lutym 2016 roku Sąd Najwyższy Słowacji złożył " zapytanie prejudycjalne " do ETS akurat w sprawie o której Pani pisze wg.mojej oceny w bardzo lakonicznej i wybiórczej informacji prasowej . Gazeta którą Pani reprezentuje powinna służyć pomocą takim ludziom jak wskazana osoba . Powinniście po zapoznaniu się z przepisami próbować wskazywać nieprawidłowości w interpretacji tych przepisów przez wspomniane przeze mnie instytucje . Mało tego powinniście napiętnować te nieprawidłowości tym bardziej uzasadnienia tego wyroku . Czy potrafi Pani napisać np. co będzie się działo w polskich sądach , jednostkach ZUS jak wyrok ETS będzie korzystny dla takiego przedsiębiorcy polskiego . Jakie to pociągnie za sobą konsekwencje np. dyscyplinujące wszystkie osoby wydające błędne decyzje łącznie z sędziami . Po nich Pani redaktor to wpłynie . A co ze zdrowiem polskich pracowników , stratami materialnymi / rozpoczętymi windykacjami /, ucieczką za granicę przed unikaniem jej , co z rozbitymi rodzinami na tym tle . Pani redaktor problem dotyczy kilkudziesięciu tysięcy pracowników . Chce Pani zająć się tematem na poważnie ? Będzie Pani miała przyzwolenie od swoich pracodawców na serial noszący w tytule " art.13pkt 3 rozporządzenia 883/2004 " proszę o kontakt . asko.bp@gmail.com Jestem w stanie jako pracodawca wspólnie z innymi / oczywiście tylko nielicznymi którzy bronią nadal swoich pracowników / dostarczyć dla Pani wiele cennych wskazówek . Pani redaktor na koniec krótko : polski organ rentowy w myśl Rozporządzenia 987/2009 decyduje o ustaleniu ustawodawstwa właściwego nie kto inny . Poważnie Pani redaktor zapraszam do wspólnego zntegrowania się w walce dla polskich przedsiębiorców którzy nawet w polskich sądach nie mogą liczyć na sprawiedliwy wyrok . Aleksander

  Odpowiedz
 • GOŚĆ(2017-04-05 11:23) Zgłoś naruszenie 61

  NAJPIERW SAD NAJWYZSZY ORZEKŁ ZE JEZELI PŁACI SIE W INNYM KRAJU UNIJNYM CHOCBY KILKA EURO TO JEST TO ZGODNE Z PRAWEM, TERAZ NAGLE SN ODWRACA KOTA OGONEM I ORZEKA JAK CHCE , KIEDY CHCE I DLA KOGO CHCE TRAGEDIA I BEZPRAWIE W SADACH POLSKICH

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ROBIN(2017-04-05 13:34) Zgłoś naruszenie 40

  SN SAM SOBIE ZAPRZECZA BO MUSI BRONIC ZUSU , PONIEWAZ PRAWNICY NIE PŁACA NA ZUS A NAJWIEKSZE EMERYTURY DOSTAJA, I GDZIE TA ROWNOSC WSZYSTKICH JAK MOWI KONSTYTUCJA. SPOŁECZENSTWO MA JUZ DOSC.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane