statystyki

NIK alarmuje: Rodzicielstwo zastępcze w kryzysie

autor: Michalina Topolewska05.04.2017, 17:00
W ocenie NIK kłopoty z pozyskiwaniem nowych opiekunów są związane z niedostatecznym wsparciem rodzin już działających.

W ocenie NIK kłopoty z pozyskiwaniem nowych opiekunów są związane z niedostatecznym wsparciem rodzin już działających.źródło: ShutterStock

Powiaty mają trudności w pozyskiwaniu osób chętnych do zajęcia się dziećmi jako rodzina zastępcza. Te już pełniące tę rolę mają problem z dostępem do wsparcia koordynatorów i specjalistów.

Taki niepokojący obraz funkcjonowania systemu rodzinnej pieczy zastępczej zawiera sprawozdanie z kontroli przeprowadzonej w samorządach przez Najwyższą Izbę Kontroli (NIK). Wynika z niego, że rozwój tego typu pieczy następuje zbyt wolno w stosunku do potrzeb właśnie ze względu na niedobór rodzin zastępczych, zwłaszcza tych o charakterze zawodowym i niezawodowym (są jeszcze spokrewnione). Taka sytuacja dotyczy 82 proc. objętych kontrolą powiatów. Co więcej, w jednostkach sprawdzanych przez NIK liczba rodzin zastępczych spadła, bo o ile jeszcze w 2013 r. było ich 6,3 tys., to dwa lata później 6 tys. Jednocześnie zmniejszyło się zainteresowanie potencjalnych kandydatów do objęcia opieką dzieci. Niższą liczbę chętnych odnotowano w blisko połowie powiatów, w których była przeprowadzana kontrola. W konsekwencji samorządy szukają miejsc dla dzieci na terenie innych jednostek albo trafiają one do już istniejących rodzin, przy czym czasami dochodzi w ten sposób do przekroczenia maksymalnej liczby wychowanków, którzy mogą w niej przebywać.

– Od dwóch lat obserwujemy, że zgłasza się do nas coraz mniej osób. Dodatkowo niektórzy kandydaci nie przystępują do szkoleń, bo już na etapie kwalifikowania okazuje się, że ich motywacje nie były zbyt silne lub miały charakter finansowy – mówi Mirosław Sobkowiak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane