Będą jednolite standardy sanitarne dla domów pomocy

autor: Michalina Topolewska04.04.2017, 07:31; Aktualizacja: 04.04.2017, 08:00
niepełnosprawna kobieta na wózku

Nowelizacja rozporządzenia wprowadza też zmiany związane z zapewnianiem mieszkańcom, którzy mają problemy w porozumiewaniu się, komunikacji wspomagającej lub alternatywnej.źródło: ShutterStock

Nowo powstające placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku nie będą musiały posiadać jednej łazienki przypadającej na jeden pokój.

Tak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 23 sierpnia 2012 r., w sprawie domów pomocy społecznej (Dz.U. poz. 964 ze zm.). Resort proponuje w nim rezygnację ze sformułowania „nowo powstające domy”. Ta zmiana jest związana z problemami interpretacyjnymi, jakie obecnie ten zwrot powoduje. Dotyczą one m.in. tego, czy za nową jednostkę należy uznać również taki DPS, który powstał z połączenia z inną placówką lub zmienił się jego podmiot prowadzący. Razem z tą modyfikacją z rozporządzenia zostaną uchylone przepisy, które przewidują odrębne standardy sanitarne dla nowych placówek. Tym samym nie będzie ich obowiązywał wymóg sprowadzający się do tego, że na jeden pokój przypadają jedna łazienka i toaleta, tylko obejmująca pozostałe DPS zasada, aby liczba osób korzystających z tego pomieszczenia była nie większa niż 6.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • niezadowolona(2017-04-12 23:53) Zgłoś naruszenie 00

    Zaczynamy cofać się do czasów Boryny! Jeśli nie będzie obowiązku zapewnienia w DPS dla każdego pokoju łazienki to w efekcie powstaną placówki, w których jedna łazienka będzie gdzieś na końcu długiego korytarza. Czy tak trudno wyobrazić sobie, stare i schorowane osoby, którym jest trudno samodzielnie pokonać nawet 5m, a co dopiero więcej? Ciągle słyszy się, że społeczeństwo się starzeje, ale nic się nie robi dla tego starzejącego się społeczeństwa! Tylko pseudo oszczędności!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane