statystyki

Będą jednolite standardy sanitarne dla domów pomocy

autor: Michalina Topolewska04.04.2017, 07:31; Aktualizacja: 04.04.2017, 08:00
niepełnosprawna kobieta na wózku

Nowelizacja rozporządzenia wprowadza też zmiany związane z zapewnianiem mieszkańcom, którzy mają problemy w porozumiewaniu się, komunikacji wspomagającej lub alternatywnej.źródło: ShutterStock

Nowo powstające placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku nie będą musiały posiadać jednej łazienki przypadającej na jeden pokój.

Tak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 23 sierpnia 2012 r., w sprawie domów pomocy społecznej (Dz.U. poz. 964 ze zm.). Resort proponuje w nim rezygnację ze sformułowania „nowo powstające domy”. Ta zmiana jest związana z problemami interpretacyjnymi, jakie obecnie ten zwrot powoduje. Dotyczą one m.in. tego, czy za nową jednostkę należy uznać również taki DPS, który powstał z połączenia z inną placówką lub zmienił się jego podmiot prowadzący. Razem z tą modyfikacją z rozporządzenia zostaną uchylone przepisy, które przewidują odrębne standardy sanitarne dla nowych placówek. Tym samym nie będzie ich obowiązywał wymóg sprowadzający się do tego, że na jeden pokój przypadają jedna łazienka i toaleta, tylko obejmująca pozostałe DPS zasada, aby liczba osób korzystających z tego pomieszczenia była nie większa niż 6.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • niezadowolona(2017-04-12 23:53) Zgłoś naruszenie 00

    Zaczynamy cofać się do czasów Boryny! Jeśli nie będzie obowiązku zapewnienia w DPS dla każdego pokoju łazienki to w efekcie powstaną placówki, w których jedna łazienka będzie gdzieś na końcu długiego korytarza. Czy tak trudno wyobrazić sobie, stare i schorowane osoby, którym jest trudno samodzielnie pokonać nawet 5m, a co dopiero więcej? Ciągle słyszy się, że społeczeństwo się starzeje, ale nic się nie robi dla tego starzejącego się społeczeństwa! Tylko pseudo oszczędności!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane